Kudüs'ün fethine kadar haçlı donanmaları ve faaliyetleri
Crusader navies and activities until the conquest of Jerusalem
  1. Tez No: 734822
  2. Yazar: ÜMİT EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kudüs, Müslümanlar ve Yahudiler için ne kadar önemliyse Hıristiyanlar için de bir o kadar önemli bir şehirdir. Bu yüzden Papa II. Urbanus'un Kudüs'ü Müslümanlardan geri almak için başlattığı I. Haçlı seferi başarıya ulaşmış ilk olarak 10 Mart 1098 tarihinde Urfa Haçlı Kontluğu, 28 Haziran 1098 Antakya Prinkeps-lipiği, 15 Temmuz 1099 yılında Kudüs Haçlı Krallıgı ve 1109 tarihinde Trablus Haçlı Kontluğulu olarak dört ayrı Haçlı devletçiği kurulmuştur. Ancak bu devlet-çiklerin bölgede tutunabilmesi için Avrupadan gelecek olan asker ve donanma yardımına muhtaçlardı. Kudüs, Hristiyanlar tarafından ele geçirilse bile Akde-niz'de bulunan birçok liman şehri halen Müslümanların elinde bulunmaktaydı. Bu dönemde Akdeniz'de en önemli Müslüman donanmasını Fatımiler oluşturmaktay-dı. Haçlı devletçikleri Kudüs'ün güvenliğini sağlamak ve Hacıların Kudüs'e gü-venle varmaları için Filistin liman şehirlerinin ele geçirilmesi gerektiğini biliyorlardı. Kudüs Haçlı Kralları bu limanları ele geçirmek için büyük ve güçlü donanmalara ihtiyacı vardı. Bu sırada Kudüs Haçlı devletinin yardımına İtalyan şehir devletleri koşmuştur. Bu denizci şehir devletleri büyük ve güçlü donanmalara sahiplerdi. İlk başta Ceneviz donanmaları Akdeniz'de görüldü. Bu donanma Antakya ve Ku-düs'ün Haçlılar tarafından ele geçirilmesinde çok önemli katkılarda bulunmuştu. Cenevizliler Filistin limanlarını ele geçirmek ve Hac vazifelerini yerine getirmek için güçlü donanmaları ile bölgeye gelerek Müslümanların elinde bulunan limanlara saldırmaya başlamışlardır. Cenevizlilerden sonra Pisa donanmaları Kudüs'e gelmiş-tir. Onları Venedik, daha sonra Norman ve Sicilya donanmaları takip etmiştir. Bu donanmalar sayesinde Filistin liman şehirleri Haçlıların eline geçmiştir. Ceneviz, Venedik, Pisa, Norman ve Sicilya donanmaları sadece hac vazifesini yerine getir-mek değil, aynı zamanda liman şehirlerinde ticari ve siyasi çıkarlarını korumak için de mücadelelerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Jerusalem is as important a city for Christians as it is for Muslims and Jews. That's why Pope II. The First Crusade, initiated by Urbanus to take back Jerusalem from the Muslims, was successful and firstly, on March 10, 1098, the Crusader County of Urfa, on June 28, 1098 Antakya Prinkeps-lip, the Crusader Kingdom of Jerusa-lem on 15 July 1099, and the Crusader County of Tripoli in 1109. A separate Cru-sader statelet was established. However, in order for these statesmen to hold on in the region, they needed the help of soldiers and navy from Europe. Even though Jerusalem was captured by the Christians, many port cities in the Mediterranean were still in the hands of the Muslims. During this period, the Fatimids were the most important Muslim navy in the Mediterranean. The Crusader statelets knew that Palestinian port cities had to be captured in order to ensure the security of Jerusalem and for the Pilgrims to arrive safely in Jerusalem. The Crusader Kings of Jerusalem needed large and powerful navies to seize these ports. Meanwhile, the Italian city-states came to the aid of the Crusader state of Jerusalem. These seafa-ring city-states had large and powerful navies. At first, Genoese navies appeared in the Mediterranean. This navy made very important contributions to the capture of Antakya and Jerusalem by the Crusaders. The Genoese came to the region with their strong navy to seize the Palestinian ports and fulfill their pilgrimage duties and began to attack the ports held by the Muslims. After the Genoese, the fleets of Pisa came to Jerusalem. They were followed by the Venetian, later the Norman and Sicilian navies. Thanks to these navies, the port cities of Palestine passed into the hands of the Crusaders. The Genoese, Venetian, Pisa, Norman and Sicilian navies struggled not only to fulfill their pilgrimage but also to protect their com-mercial and political interests in port cities.