Atatürk Dönemi Edirne Milletvekilleri (1923-1938)
Ataturk Era Edirne Deputies (1923-1938)
- Tez No: 734840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Atatürk Dönemi Edirne Milletvekilleri (1923-1938) isimli çalışmada, 1923-1938 yılları arasında Edirne milletvekillerinin TBMM'deki faaliyetleri ele alınmıştır. Böylece çalışma, Edirne milletvekillerinin yerellik, eğitim ve meslek gibi sosyo-ekonomik profilleri ve önceki parlamento deneyimleri, gelecek dönem meclislerine yeniden seçilebilme yetkinlikleri ve kaç dönem milletvekilliği yaptıkları hesaplanarak 1923-1938 yılları arasında Edirne'yi temsil eden milletvekillerinin Edirne'yi ne kadar temsil ettikleri de ortaya konulmuştur. Ancak, çalışmanın daha iyi anlaşılabilmesi için dönemin milletvekili seçimleri ile milletvekili adaylarının belirlenmesi hakkında genel bilgi verilmiştir. Atatürk dönemi Edirne milletvekillerinin TBMM çatısı altında yaşanan hadiseler hakkında nasıl bir meclis performansı izlediği, ülke ve bölge siyasetine ne gibi katkılarda bulundukları, hangi komisyonlarda görev aldıkları; takrir, teklif, önerge, sual takriri, söz alma gibi faaliyetlerle yasama çalışmalarına ne derece katkıda bulundukları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın neticesinde 1923-1938 yılları arasında oluşturulan 4 yasama döneminde Edirne'den toplam 15 milletvekili seçildiği; milletvekillerinden 1'inin kadın, diğer 14 milletvekilinin erkek olduğu tespit edilmiştir. Edirne milletvekillerinin TBMM çatısı altında aktif bir yasama faaliyeti gerçekleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study titled Ataturk Period Edirne Deputies (1923-1938), we examined the works of Edirne's members of parliament in the Grand National Assembly of Turkey between 1923 and 1938. Therefore, this study sets forth how Edirne's members of parliament represented Edirne between 1923 and 1938 by assessing socio-economics profille such as localness, education, occupation, and their experiences in former parliaments, as well as their eligibility for re-election and by calculating the periods they worked as members of parliament. Additionally, to better understand the study, general information about the elections and the determination of candidates was given. In this study, it has been aimed to set forth that how Edirne parliament members performed their parliamentary work as regards the events took place under the roof of the Turkish Grand National Assembly during the Ataturk-era; what kind of contributions they made to the country, and the region, in which commissions they involved, in what extent they involved in legislative activities with such as proposals, resolutions, parliamentary questions. As a result of the study, it has been noted that fifteen members were elected, of whom fourteen were male, and one was female, during the four legislative periods between 1923 and 1938. It was further noted that Edirne parliament members actively performed legislative activities under the Turkish Grand National Assembly roof.