Kisspeptin/kiss1r protein ekspresyonları ile insan testis dokularındaki patolojik değişiklikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between kisspeptin/kiss1r protein expressions and pathological changes in human testic tissues
- Tez No: 734847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER LEYLA SATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Patoloji, Üroloji, Histology and Embryology, Pathology, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda Kisspeptin/KISS1R'nin sağlıklı ve patolojik (obstrüktif olmayan azoospermi) insan testis dokularındaki ekspresyon ve lokalizasyon paterni araştırılmıştır. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvuran normal ve obstrüktif olmayan azoospermi (NOA) kriterlerine uygun 83 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. Olgulardan infertilite tanısı için testis doku örneklerinde patolojinin tanımlanmasının ardından immünohistokimyasal olarak, Kisspeptin/KISS1R'nin hücresel lokalizasyon paternleri değerlendirildi. Kontrol ve NOA hastalarından TESE öncesi alınan kan örneklerinden FSH, LH, total testosteron ve serbest testosteron hormon seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Kisspeptin ve KISS1R ekspresyonları, kontrol insan testisinde uzayan spermatidler hariç tüm germ hücrelerinde tanımlandı. Kisspeptin ekspresyonu kontrol, hipospermatogenez ve maturasyon duraksaması gruplarında preleptoten, pakiten ve yuvarlak spermatidlerde nüklear boyanma paterni gösterdi. SCO grubunda Sertoli hücrelerindeki Kisspeptin ekspresyonu anlamlı olarak az bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the expression and localization pattern of Kisspeptin/KISS1R in healthy and pathological (non-obstructive azoospermia) human testicular tissues was investigated. Method: 83 volunteer patients who applied to the Urology Department of Akdeniz University Faculty of Medicine and who met the criteria for normal and non-obstructive azoospermia (NOA) were included of the study. For the diagnosis infertility from the cases, after the pathology was defined in testicular tissue samples, the cellular localization patterns of Kisspeptin/KISS1R were evaluated immunohistochemically. FSH, LH, and testosterone hormone levels were measured from blood samples taken from control and NOA patients before TESE. Results: Expressions of Kisspeptin and KISS1R were identified in all germ cells except elongated spermatids in control human testis. Kisspeptin expression showed a nuclear staining pattern in preleptotene, pachytene and round spermatids in the control, hypospermatogenesis and maturation arrest groups. Kisspeptin expression in Sertoli cells was found to be significantly lower in the SCO group (p=