Endometriozis nedeniyle opere edilen hastalarda operasyonun fertilite ve gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of surgery for endometriosis on fertility and pregnancy outcomes in women with endometriosis
- Tez No: 608758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN AYAZ BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bu retrospektif çalışma, infertilite şikayeti olan endometriozisli olgularda cerrahinin canlı doğum, abortus ve gebelik oluşumunu kapsayan fertilite sonuçları üzerindeki etkilerini incelemek için yapıldı. MATERYAL VE METOD: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Ocak 2012-Nisan 2019 tarihleri arasında infertilite şikayeti ve endometriozis nedeniyle başvuran yaşları 21-47 arasında değişen opere edilen 41 hasta çalışma grubu ve opere edilmeyen 41hasta kontrol grubu olmak üzere toplam 82 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların hastaneye başvuru anında ve takiplerindeki anamnez bilgilerine, fizik muayene bulgularına, kan tetkiki ve görüntüleme yöntemlerinin sonuçlarına, ameliyat notlarına hasta dosyaları; takiplerindeki obstetrik bilgilerine epikrizler, hastane bilgisayar kayıt sistemi ve hastalarla yapılan birebir telefon görüşmeleri aracılığıyla ulaşıldı. Opere olan hastalar preoperatif dönemde ve opere olmayan kontrol grubundaki hastalar hastaneye başvuru anında klinik bulguları, pelvik muayene ve pelvik ultrasonografi ile değerlendirildi. Opere olan gruptaki hastaların evreleri ASRM sınıflamasına göre yapıldı. Kontrol grubundaki hastalar, endometriozis dışı nedenlerle (infertilite nedeniyle) yapılan tanısal laparoskopide endometriotik odaklar görülmesi sonucu; tanısal laparoskopi yapılmayan hastalar ise endometrioma varlığı ve klinik bulgular ile tanı almıştır. Opere olan grup ile kontrol grubundaki hastalar gebelik, canlı doğum ve abortus oranları açısından karşılaştırıldı. Opere olan ve olmayan hastaların gebelik durumuyla ilişkisi arasındaki tahminler Ki kare, Mann Whitney, Mc Nemar, lojistik regresyon analizleri, Wilcoxon İşaretli Sıra testi, SPSS 15.0 paket programından yararlanılarak yapıldı. İstatiksel olarak anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This retrospective study was undertaken to investigate the effect of surgery on fertility, live birth and miscarriage rates in infertile women with endometriosis. MATERIAL AND METHOD: We evaluated 82 patients 21 to 47 years of age including the women who have been admitted to the hospital with complaints of infertility and endometriosis. 41 of the patients were operated due to endometriosis and described as the study group; whereas 41 of the patients were not operated and defined as the control group. The medical records, the examination and the clinical findings, the results of the blood tests and the imaging methods, the operation notes of the patients were obtained via the computerised patient record system of the hospital and one-to-one phone interviews. The patients in the operated group were categorized according to the ASRM classification. The patients in the control group were diagnosed with endometriosis due to the findings of endometriosis in the diagnostic laparoscopy done for the other reasons excluding endometriosis; while the patients who have not undergone diagnostic laparoscopy were diagnosed due to the clinical findings and the presence of endometrioma. The pregnancy, the live birth and miscarriage rates were compared between the study and the control groups. Qui-square, Mann Whitney and Mc Nemar tests, logistic regression analysis, Wilcoxon signed rank test were utilized for the prediction of the relationship between the fertility outcomes of both the study and the control groups thorough the SPSS 15.0 programme. Significance was set at the p0.05). No significant differences were found in terms of age, gravida, BMI, marital period, infertility duration (P>0.05); however, both the size of endometrioma cysts and the CA-125 values were significantly higher in the operated group compared to the control group (p0.05).