Bipolar bozukluk hastalarında remisyon dönemlerindeki kalıntı belirtilerin işlevsellik ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation the effects of residual symptoms on functioning and quality of life in bipolar disorder patients remission periods
- Tez No: 734877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA İPEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Bipolar Bozukluk tanısı almış, remisyon döneminde bulunan hastaların kalıntı semptomlarının işlevsellik ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ayaktan tedavi ünitelerine başvuran, DSM 5 kriterlerine göre remisyonda bipolar bozukluk tanılı hastalar dahil edildi. Çalışmaya, 18-65 yaş arasında, en az 1 yıldır takip ve tedavisi devam eden ve son 6 aydır remisyon döneminde olan hastalar alınmıştır. Hastalara, sosyodemografik ve klinik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Bipolar Bozukluk İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) uygulandı. BULGULAR: Hastaların işlevsellik ve yaşam kaliteleri, kalıntı semptomların varlığına göre değerlendirildi. Depresif duygudurum, çalışma ve etkinliklere katılmama, genital semptomlar, somatik semptomlar, uykuya dalma problemleri, suçluluk duygusu ve psikomotor yavaşlamanın, işlevselliği ve yaşam kalitesini düşürdüğü saptandı. Manik kalıntı semptomların işlevsellik ve yaşam kalitesi üzerine etki göstermediği tespit edildi. Anksiyete semptomlarından uyuşma karıncalanma, halsizlik, kalp çarpıntısı, ellerde titremenin işlevselliği ve yaşam kalitesini düşürdüğü görüldü. Anksiyete semptomlarından nefes almada güçlük ve mide rahatsızlığının işlevsellik üzerine etki göstermediği fakat çevresel yaşam kalitesini düşürdüğü saptandı. SONUÇ: Bipolar bozukluk remisyon dönemindeki hastalar, kalıntı semptomlar açısından ayrıntılı değerlendirilmelidir. Özellikle depresif kalıntı semptomların saptanması durumunda, mevcut semptomlara yönelik medikal, sosyal, çevresel faktörleri de içeren çok yönlü bir değerlendirme ve etkin müdahalelerde bulunulmalıdır. Bu alanda, geniş örneklem büyüklüğüne sahip, çok merkezli, hastaların biyopsikososyokültürel model içerisinde değerlendirileceği, prospektif izlem çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate the effects of residual symptoms on functionality and quality of life in Bipolar Disorder patients remission periods. MATERIALS AND METHODS: In the study, Bipolar Disorder patients who were diagnosed according to DSM 5 criteria, and who were admitted to the outpatient treatment units of University of Health Sciences Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital, were included. Patients between the ages of 18-65, who have been followed up and treated for at least 1 year, and who have been in remission for the last 6 months were included in the study. Sociodemographic and Clinical data form, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Young Mania Rating Scale (YMRS), Beck Anxiety Inventory (BAI), Bipolar Disorder Functioning Scale (BBI) and World Health Organization Quality of Life Scale Short Form(WHOQOL-BREF) was applied. RESULTS: Functionality and quality of life of the patients were evaluated according to the presence of residual symptoms. It was found that depressive mood, not participating in work and activities, genital symptoms, somatic symptoms, problems falling asleep, feelings of guilt and psychomotor retardation decreased functionality and quality of life. It was determined that manic residual symptoms did not affect functionality and quality of life. It was observed that anxiety symptoms such as numbness, tingling, weakness, heart palpitations, tremor in the hands decreased functionality and quality of life. It was found that difficulty in breathing and stomach discomfort among the symptoms of anxiety did not have an effect on functionality, but reduced the environmental quality of life. CONCLUSION: Patients in remission of bipolar disorder should be evaluated in detail for residual symptoms. Especially in the case of detection of depressive residual symptoms, a multifaceted assessment including medical, social and environmental factors and effective interventions should be made for existing symptoms. In this area, there is a need for prospective follow-up studies with a large sample size, multicenter, in which patients will be evaluated within a biopsycho-sociocultural model.