Yırtıklı retina dekolmanı hastalarında farklı tamponadların koroidal vasküler indeks üzerine etkisi
The effect of different tamponads on the coroidal vascular index in patients with rhegmatogenous retinal detachment
  1. Tez No: 734878
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT SİREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER SIRAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Maküla tutulumu olan yırtıklı retina dekolmanı (YRD) hastalarına pars plana vitrektomi (PPV) ameliyatından sonra uygulanan silikon yağı ve perfloropropan (C3F8) gazı endotamponadlarının retinal ve koroidal yapılar üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 – Ocak 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina Birimi'ne, 18-70 yaş arası tek gözünde maküla tutulumlu YRD nedeniyle başvurup farklı tamponadlarla (C3F8 gazı veya standart silikon yağı), 25 G PPV cerrahisi yapılmış hastaların retrospektif taraması yapıldı. 16'sı silikon yağı ve 27'si C3F8 gazı olmak üzere toplam 43 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların etkilenmeyen diğer gözleri kontrol grubunu oluşturmak amacıyla değerlendirildi. Preoperatif ve postoperatif birinci, üçüncü ve altıncı aylardaki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ile göz içi basıncı (GİB) değerleri incelendi. Postoperatif birinci, üçüncü ve altıncı aylarda fovea merkezini içerecek şekilde çekilen EDİ-OKT görüntüleri incelenerek santral foveal kalınlık (SFK), subfoveal koroid kalınlığı (SFKK), subfoveal ve submaküler koroidal vasküler indeks (KVİ) verileri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan YRD hastalarının 20'si kadın (% 46,5) 23'ü erkekti (% 53,5) (p=0,122). Hastaların ortalama yaşı 60,67 ± 9,03 yıl olarak bulundu. YRD nedeniyle opere olan gözlerin 24'ü sağ göz (%55,8), 19'u sol göz (%44,2) olarak tespit edildi (p=0,965). YRD nedeniyle opere olan gözlerin 16'sına silikon yağı (%37,2), 27'sine ise C3F8 gazı (%62,8) endotamponad olarak tercih edilmişti. Silikon yağının endotamponad olarak kullanıldığı hastalarda ilk operasyondan silikon çıkarılmasına kadar geçen süre ortalama 4,02±0,21 ay olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of silicone oil and perfluoropropane (C3F8) gas endotamponades on retinal and choroidal structures after pars plana vitrectomy (PPV) surgery in patients with rhegmatogenous retinal detachment (RRD) with macular involvement. Materials and Methods: Between January 2015 and January 2022, a study was conducted in patients aged 18-70 years who applied to the Retinal Unit of the Health Sciences University Kayseri City Training and Research Hospital Ophthalmology with macular involvement in one eye. A retrospective scan of patients who had undergone 25 G PPV surgery with different tamponades (C3F8 gas or standard silicone oil) was performed. A total of 43 patients, 16 with silicone oil and 27 with C3F8 gas, were included in the study. Unaffected eyes of the patients were evaluated to form the control group. Best corrected visual acuity (BCVA) and intraocular pressure (IOP) values were evaluated preoperatively and postoperatively at the first, third, and sixth months. Central foveal thickness (SFC), subfoveal choroidal thickness (SFC), subfoveal and submacular choroidal vascularity index (CVI) data were evaluated by examining EDI-OCT images taken to include the center of the fovea in the first, third and sixth months postoperatively. Results: Among the RRD patients included in the study, 20 (46.5%) were female and 23 (53.5%) were male (p=0,122). The mean age of the patients was found to be 60.67 ± 9.03 years.Among the eyes operated for RRD, 24 (55.8%) were detected in the right eye and 19 (44.2%) in the left eye (p=0,965). Silicone oil in 16 (37.2%) eyes and C3F8 gas in 27 (62.8%) eyes that were operated for RRD were preferred as endotamponade. Among patients, silicone oil was used as endotamponade, the mean time from the first operation to silicone removal was calculated 4.02±0.21 months.