Uluslararası ekonomik kuruluşların küreselleşme sürecindeki rolü (Türkiye örneği)
The Role of international economic institutions in globalization process
  1. Tez No: 73490
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
II DOKTORA TEZ OZU ULUSLARARASI EKONOMİK KURULUŞLARIN KÜRESELLEŞME SÜRECİNDEKİ ROLÜ (TÜRKİYE ÖRNEĞİ) MEHMET ŞAHIN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1998 Danışman : Prof. Dr. S. RIDVAN KARLUK Dünya ekonomisi son 20 yılda hızla küreselleşmektedir. Bu yeni sürecin senaryo yazarları ve en önemli aktörleri de IMF, WTO (GATT) ve Dünya Bankası gibi Uluslararası Ekonomik Kuruluşlardır. Küresel bir Dünya ekonomisi yaratmayı hedefleyen bu kuruluşlar dayanışmalı faaliyetleriyle özellikle gelişmekte olan ülkelerin küreselleşme süreçleri üzerinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Türkiye, kuruluşlarından itibaren üyesi olduğu bu kuruluşlarla ilişkileri çerçevesinde özellikle 1980'den bu yana yoğun bir dışa açılma ve küreselleşme süreci yaşamıştır. Bununla birlikte, Türkiye'nin ulaşmış olduğu küreselleşme düzeyi henüz yetersizdir. Türkiye tüm çabalarına rağmen henüz yapısal sorunlarını çözememiştir. Dünya ekonomisinin değişen çehresi ve Uluslararası Ekonomik Kuruluşlarla olan ilişkiler de dikkate alınarak, 1 9 80'de başlayan dışa açılma ve küreselleşme sürecini yeni reformlarla tamamlamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
il. ABSTRACT World economy has very fast globalization during last twenty year. In these new process main actors are International Economic Institutions like IMF, WTO, (GATT) and World Bank. The aim of that kind of institutions are creating global world economy. Particularly they have created corporation among themselves for developing countries globalization process. Turkey is member of that kind of institutions since they were set up. In these regard Turkey has been living intensive globalization process as well as trying to open its economy. But this process is not reached satisfactorily level. Turkey has not solved its structural economic problem. New perspective of world economy and relationship among International Economic Institutions that are important for Turkey economic policy require new reform policy with globalization process as well integrating its economy with world economy since 1980.