Gıda sektöründe yönetim kararlarında maliyet verilerinin kullanılması ve bir uygulama
Using costing data in management decision making in the food industry and an application
  1. Tez No: 73491
  2. Yazar: ALİ ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Çalışmada, günümüz işletmelerinin yeni rekabet ortamına uyum sağlayabilmeleri için, karar almada maliyet verilerinden faydalanan etkin bir yönetim anlayışına muhasebe bilgi sisteminin katkısının nasıl gerçekleştirileceği ve maliyet verilerinin elde edilmesinde kullanılacak olan uygulamalar ortaya konmuştur. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma dört bölümden oluşturularak, birinci bölümde karar alma süreci ile maliyet verileri ilişkisi ele alınarak, karar alma amaçlı olarak uygulanabilecek olan maliyet sistemleri ve maliyetleme yaklaşımları açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde yönetsel planlama ve kontrol amacı için kullanılabilecek geleneksel araçlar olan bütçeler ve standart maliyetleme açıklanmış, üçüncü bölümde ise üretim sistemindeki gelişmeler ve yönetim anlayışındaki değişikliklerin sonucu ortaya çıkan muhasebe uygulamaları değerlendirilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise ele alınan uygulamaların gıda sektörünün bir alt sektörü olan bisküvi sektöründe karar almada maliyet verilerinden ne şekilde yararlanıldığı ortaya konularak, bu işletme ve sektör için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To succeed in today's competitive environment companies must implement effective management approaches. From this perspective, the main purpose of this thesis is to show the significant impact of an“ Accounting Information System ”on the development and implementation of an effective management approaches by using cost data in the decision making process. It is also aimed evaluate different techniques used in collecting cost data. To accomplish these objectives this thesis is organised in four chapters. The first chapter concentrates on the connection / link between cost data and decision making as well as major costing systems and approaches used in decision making. In the second chapter the two traditional managerial planning and control tools, i.e. budgets and standard costing, are thoroughly, examined. Recent developments in production systems and managerial approaches and their impacts on accounting practices are critically investigated in the third chapter. In the last chapter through an application in the Biscuit sector, which is a sub-sector of the food industry, how cost data can be used in enhancing the effectiveness of decision making is a examine. Some suggestions are also developed for improving both the competitiveness of individual companies and of the whole sector. m