Finansal kiralama ve Türk ekonomisi üzerine etkileri
Financial leasing and its effects on Turkish economy
  1. Tez No: 73493
  2. Yazar: ŞEREF ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada finansal kiralama (Leasing) ve Türkiye'de finansal kiralamayı etkileyen ekonomik etmenler incelenmiştir. Finansal kiralama yeni bir finansman sağlama türüdür. Gerek dünyada gerekse Türkiye'de çok önemli bir finansman sistemidir. Çalışmanın birinci bölümünde finansal kiralama hakkında genel bilgilere ve kiralamanın türlerine, sürecine ve fon kaynaklarına değinilmiştir. İkinci bölümde kiralamanın firmalar ve ülke ekonomisi açısından önemine değinilmiş, kiralamayı etkileyen olumlu ve olumsuz etkenlere yerverilmiştir. Son bölümde dünyadaki kiralama işlemlerine kısaca değinildikten sonra Türkiye'deki kiralamaların makro ekonomik etkileri ve kiralamanın yasal durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Türkiye'de finansal kiralama firmalarının yıllar itibarı ile gelişimi ve ekonomik etkenler karşısındaki durumu amprik olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study Leasing and the economic factors that affect leasing in Turkey were focused. Leasing is a very important financing system both in Turkey and the world. The first part of this study mentioned general information about financial leasing, types and the process of this type of leasing and the sources of the funds. In the second part, factors that affect leasing both positively and negatively were emphasized and the importance of leasing for the firms and the economy of the country was mentioned. In the last part, after the initial review of the leasing processes around the world, the macroeconomic effects of the leasing system and the laws about legal processes of leasing system were examined. In addition, the historical development of leasing system in Turkey and the evaluation of leasing system in terms of economic factors were stated emprically.