Mısır çamuru ve günümüzde yapılan bazı örnekleri
Egyptian paste and some contemporary examples
- Tez No: 73497
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL TÜREDİ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
MISIR ÇAMURU VE GÜNÜMÜZDE YAPILAN BAZI ÖRNEKLERİ ÖZET Yakın Doğu'nun en eski ve en büyük uygarlıklarından biri olan Mısır Uygarlığı, ilk çağlardan başlayarak Nil Nehrine dayalı ekonomik, toplumsal ve kültürel bir bütünlük göstermiştir. Bu bütünlüğün içinde doğan ve gelişen Mısır Sanatı, Mısır dini ve inancının da etkisiyle fonksiyonel bir temele oturmuştur. Mısır dini ve inancının temelinde, ölümden sonra yaşamın devam etmesi inancı vardır. Buna bağlı olarak Mısırlı zanaatkarlar; objeleri gerçek güncel dünyadan daha kalıcı ve belirgin olması amacıyla idealize semboller şeklinde betimlemişlerdir. Nil nehrinin ve vadisinin ekonomik, toplumsal ve kültürel bir bütünlük göstermesi, üç kıtayı birbirine bağlayan yollar üzerindeki stratejik konumu, Mısır ülkesinde farklı sanatların oluşmasına etken olmuştur. Bunlar, mimarlık, heykel, resim, cam, seramik sanatı olarak gruplandırılabilir. Seramik sanatının içinde inceleyebileceğimiz“Mısır Çamuru”, sırlı seramik bünyenin bulunması ve uygulanması olarak gösterilebilecek çok önemli bir örnektir. m
Özet (Çeviri)
EGYPTIAN PASTE AND SOME CONTEMPORARY EXAMPLES ABSTRACT Near East's one of the greatest and the ancient civilization, Egyptian Civillization, had shown economic, social and cultural integrity depending on River Nile from the very first ages. In this integrity, this rising and developing Egyptian Art had been built on a functional basis according to the effect of a continuity of life after death in the fundamentals of Egyptian religion and its belief. According to this, Egyptian artists and the craftsmen had described the objects like idealized symbols for the purpose of being ever-lasting and prominent compare to the real, actual world. River Nile's and its valley's appearance of economic, social and cultural integrity; its strategic location right across the connecting point of the three continents; they were all factors for the formation of different arts in Egypt. These can be categorised into architecture, sculpture, painting, glass, ceramics arts. Egyptian Paste, considered in the ceramics art, is on important example of invention and application of glazed ceramic body. IV