Rekabet teorilerin politika etkileri ve Rekabet Hukuku
The Political implications of the economic theories on competition and competition
- Tez No: 73498
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET Günümüzde gerek ulusal gerekse uluslararası piyasalardaki gelişmeler, uzun bir tarihsel geçmişe sahip olan rekabet kanunları ve rekabet politikalarının önemini arttırmıştır. Çalışmanın amacı iktisat teorisinde rekabet teorilerinin politika etkilerinin analiz edilmesi, rekabet kanunları ile rekabet politikaları arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Bunlara ilaveten bu kanun ve politikaların ekonomi üzerindeki etkilerinin Amerika, Avrupa Birliği ve özellikle Türkiye açısından incelenmesidir.. Çalışmada ilk olarak rekabet teorileri ve politika etkileri, rekabetin toplumsal refaha etkileri ve rekabetten sapmanın nedenleri üzerinde durulmuştur. İkinci olarak rekabet politikaları incelenmiş ve ulusal inisiyatif, GATT, Avrupa Birliği ve IMF ve Dünya Bankasının rekabet politikalarının gelişmesindeki rolüne yer verilmiştir. Daha sonra ise Amerika ve Avrupa Birliği' nde rekabet hukuku ve rekabet politikaları uygulaması ve bunların ekonomi üzerindeki etkileri ele alınıp incelenmiştir. Son olarak Türkiye konusu ele alınmıştır. Rekabet kanunları ve rekabet politikalarının tarihsel gelişimi ve mevcut durum göz önüne alınarak, bunlara neden ihtiyaç duyulduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye için işaret edilebilecek en önemli nokta, 1994 yılında çıkarılan rekabet kanunlarının gelecekte daha kapsamlı ve etkin rekabet politikalarının oluşturulabilmesi açısından uygun bir zemin hazırlamasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the recent developments in both national and international markets, competition laws and competition policies which have long history, have become more important than ever before. The purpose of the thesis is to analyze the political implications of the economic theories on competition, to find out the relationships between competition laws and competition policies. In addition, the effect of these laws and policies on the selected economies, United States, European Union and Turkey, have been examined by giving special attention to the Turkish case. In the thesis, the theories on competition and their political implications, the effects of competition on social welfare and the reasons of deviations from competition are analyzed at first. Secondly, the competition policies are considered and the roles of the national initiative, GATT, EU, IMF and World Bank on improving these policies are examined. Then it is discussed the practises of competition policies within the US and EU, and showed their effects on the overall economy. Finally, we focused on Turkish case. Having reviewed the historical development and recent situation of the competition laws and competition policies, the motives behind the competition policies are analyzed. The most important point worth while noting for Turkish case was that the competition law which came into force in 1994 has prepared the appropriate ground for more comprehensive and effective competition policies, in fixture.