Civciv embriyolarında oluşturulan deneysel katarakt modelinde chrysin'in antioksidan etkisinin araştırılması
Investigation of chrysin's antioxidant effect in experimental cataract model created in chick embryos
- Tez No: 734970
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Lens'in opaklaşması sonucu oluşan katarakt, görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Literatürde reaktif oksijen türlerinin ve oksidan düzeylerinin artmasına bağlı olarak antioksidan sistemin bozulması, katarakt oluşumunun sebepleri arasında gösterilmektedir. Uzun süreli steroid kullanımının komplikasyonlarında biri de katarakt oluşumudur. Doğal bir flavonoid olan chrysin antioksidan, antiinflamatuar, antikanser gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Bu veriler göz önüne alındığında araştırmamızın amacı, deneysel civciv embriyo modelinde steroid kaynaklı katarakt gelişimi üzerine chrysin'in antioksidan etkisini belirlemektir. Çalışma kapsamında 150 adet spesifik patojen free (SPF) döllenmiş yumurta kullanıldı. Yumurtalar; kontrol grubu, mısır yağı grubu, hidrokortizon hemisüksinat sodyum (HC) grubu, düşük (0.1 ml HC ve 25 mg/kg chrysin), orta (0.1 ml HC ve 50 mg/kg chrysin) ve yüksek doz (0.1 ml HC ve 100 mg/kg chrysin) chrysin verilen olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Chrysin ve HC uygulamaları inkübasyonunun 15. gününde insülin enjektörü kullanılarak hava kesesine yapıldı. 17. günde, civciv embriyoları yumurtalardan çıkarıldı ve embriyoların bulbus oculi'leri diseke edildi. Her grupta; Katarakt derecelendirmesi için 9 embriyo, glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), toplam antioksidan düzeyi (TAS), toplam oksidan düzeyi (TOS), kaspaz 3 ve kaspaz 9 düzeylerinin biyokimyasal analizi için 8 embriyo ve histolojik değerlendirme için 7 embriyo (TUNEL yöntemi) kullanıldı. Kontrol grubunda yer alan hiçbir lenste opaklık gözlemlenmedi. Sadece HC uygulanan grupta tüm lenslerde katarakt gözlemlendi ve lenslerin ortalama katarakt derecesi 3.5 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Cataract, which is the result of opacification of the lens, is one of the most common causes of vision loss. In the literature, deterioration of the antioxidant system due to the increase in reactive oxygen species and oxidant levels is shown among the causes of cataract formation. One of the complications of long-term steroid use is the formation of cataracts. Chrysin, a natural flavonoid, has various properties such as antioxidant, anti-inflammatory and anticancer. Considering these data, the aim of our study is to determine the antioxidant effect of chrysin in a steroid-induced cataract formation in experimental chick embryo model. Within the scope of the study, 150 specific pathogen free (SPF) fertilized eggs were used. Eggs divided into 6 groups as control group, corn oil group, HC group, low (0.1 ml HC and 25 mg/kg chrysin), medium (0.1 ml HC and 50 mg/kg chrysin) and high dose (0.1 ml HC and 100 mg/kg chrysin) chrysin. Chrysin and HC applications were made in to the air sac using an insulin injector on the 15th day of incubation. On day 17, all chick embryos were removed from the eggs and the bulbus oculi of the embryos were dissected. In each group; 9 embryos for cataract grading, 8 embryos for biochemical analysis of glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), total antioxidant level (TAS), total oxidant level (TOS), caspase 3 and caspase 9 levels, and 7 embryo for histological evaluation (TUNEL method) was used. Opacity was not observed in any lens in the control group. In the HC group only, cataracts were detected in all of the lenses, and the mean cataract grade was calculated as 3.5.