Rat mesanelerinde diabetes mellitus ve infravezikal obstrüksiyona bağlı gelişen sistopatide β3 reseptör düzeylerinin değişimi
Change of β3 receptor levels in cystopathy due to diabetes mellitus and infravesical obstruction in rat bladder
- Tez No: 734979
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK MURAT KOŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş: Bu çalışmada, yaşlanma ile birlikte görülme sıklığı artan diabet ve mesane çıkım obstrüksiyonuna (MÇO) bağlı olarak β3 reseptör sayısındaki olası değişimi immunohistokimyasal olarak tespit etmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Kontrol, diabetik, obstrüktif ve diabetik obstrüktif şeklinde her grupta 12 rat olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Ilımlı obstrüksiyon oluşturulması amacıyla ratların mesane boynuna 5 Fr kateter yerleştirilerek mesane boynu emilmeyen sütürle bağlandı. Ilımlı diabet oluşturulması amacıyla 50 mg/kg STZ intraperitoneal olarak ratlara uygulandı. Kan şekeri, vücut ağırlıkları ölcülen ratlar 8 hafta süreyle izlendi. Sakrifiye edilen rat mesaneleri çıkarılarak histolojik ve immunohistokimyasal değerlendirmeler için ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to immunohistochemically detect the possible change in the number of β3 receptors due to diabetes and bladder outlet obstruction (BOO), which are more common with aging. Material-Method: Four groups were formed as control, diabetic, obstructive and diabetic obstructive, with 12 rats in each group. In order to create moderate obstruction, a 5 Fr catheter was placed in the bladder neck of the rats and the bladder neck was tied with non-absorbable sutures. 50 mg/kg STZ was administered intraperitoneally to the rats in order to create moderate diabetes. The rats, whose blood glucose and body weights were measured, were followed for 8 weeks. Sacrified rat bladders were removed and separated for histological and immunohistochemical evaluations.