Hemşirelerin karşılanamayan hemşirelik bakım gereksinimleri ve nedenlerinin analizi
Analysis of nurses' missed nursing care needs and causes
  1. Tez No: 734978
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜLEŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma hemşirelerin karşılanamayan hemşirelik bakımı gereksinimlerinin ve nedenlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 633 hemşire oluşturmuştur. Veriler“Hemşirelerin Demografik Özelliklerine İlişkin Veri Toplama Formu”ve“Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Gereksinimi Ölçeği”ile 01/12/2020 – 30//06/2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Hemşirelerin karşılanamayan hemşirelik bakım gereksinimleri puanı (1.22±0.54) ortalamanın altında, karşılanamayan bakımların nedenleri puanı (3.20±0.79) ise ortalamanın üzerinde bulunmuştur. Karşılanamayan bakımlarda en yüksek puanı;“hastaya ve/veya yakınlarına duygusal destek verilmesi”,“taburculuk hakkında hastaya eğitim verme”,“ağız bakımı”ve“hastayı günde üç kez veya gerektiği kadar ayağa kaldırma/ dolaştırma”almıştır. KHB nedenleri olarak“hasta sayısında beklenmedik bir artış ya/ya da çalışılan birimde yoğunluk”,“yardımcı ve teknik personel sayısının yetersizliği”ve“çalışan personel sayısının yetersizliği”maddeleri en yüksek puanı almıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in descriptive and cross-sectional manner in order to determine the missed nursing care needs and causes by nurses. The sample of the study consisted of 633 nurses. Data were collected between 01/12/2020 – 30//06/2021 with the“Data Collection Form on Nurses' Demographic Characteristics”and“Missed Nursing Care Scale”. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used to evaluate the data. Nurses's missed nursing care score (1.22±0.54) was below the average, but the reasons for missed nursing care score (3.20±0.79) was above the average. The most frequently missed cares are respectively;“Emotional support to patient and/or family”,“Teach patient about after discharge”,“Mouth care”and“Ambulation three times per day or as ordered”. The reasons for the missed nursing care are“an unexpected increase in the number of patients and/or the density in the working unit”,“insufficiency of the number of auxiliary and technical personnel”,“insufficiency of the number of working personnel”. A statistically significant relationship was found between the score of MNC and the nurses' age, marital status, hospital, unit, duty, education level, the number of patients cared for during day and night shifts, working time, working style, patient care method, and their education about missed nursing care. In this study, the missed nursing care score was higher in the training and research hospital, and the nursing care that was important for patients could not be missed at a low level; It has been concluded that the lack of personel, lack of materials and communication problems are the reasons for the missed nursing care.