Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin Rehberlik ve Araştırma Merkezi değerlendirme raporları ile öğretmen değerlendirme sonuçları arasındaki uyumun incelenmesi
Comparison of inclusion children's Guidance Research Centerevaluation reports and teacher evaluation results
- Tez No: 734987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEVİYE TUĞBA TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı Öğrenme Güçlüğü olan öğrencilerinin Rehberlik ve Araştırma Merkezleri (RAM) değerlendirme raporları, araştırmacı ve rehabilitasyon öğretmenleri değerlendirmesi sonuçlarının uyumlu olup olmadığını incelemektir. Bu araştırma, ilişkisel tarama yöntemi ile yürütülmüştür. Bu araştırmanın örneklemini ilkokul 1. Kademede yer alan 50 kaynaştırma öğrencisinin raporlarını değerlendiren araştırmacı ve rehabilitasyon öğretmenlerinden oluşmuştur. Bu gruptaki öğrenci seçiminde öncelikle çalışmanın yapıldığı okullar için gerekli yasal izinler alınmıştır. Alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeyleri temsil edebilecek İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından önerilen ilkokullar arasından seçilen okullara seçkisiz yöntemle devam eden öğrenciler ve seçilmemiş yöntemle seçilen öğretmenler katılmıştır. Bu araştırma Özel Eğitim Kurumlarında yaklaşık olarak uygulama süresi 1 aylık süre zarfında haftalık oturum olarak düzenlenmiştir. Araştırmada çocukların Okuma- Yazma ve Matematik programlarında yer alan modül kullanılmıştır. Kappa istatistikleri, verilerin analizinde analitik puanlama anahtarına yönelik puanlama tekniklerinden kappa istatistikleri, bütüncül puanlama anahtarından elde edilen veriler için kappa istatistikleri, katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, RAM değerlendirme formu puanlama anahtarının kategori değişkeni için hesaplanan Kappa değerleri, araştırmacı ve RAM raporları puanları arasında bir uyum sağlamak amacıyla istatistiksel bakımdan anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine whether the Counseling Research Center Evaluation Reports of Inclusion Children and the Results of Teacher Evaluation are compatible. This research was conducted with the relational screening method. The sample of this research will consist of 50 inclusive children in the 1st level of primary school. In the selection of the students in this group, first of all, the necessary legal permissions were obtained for the schools where the study was conducted. Among the primary schools recommended by the Provincial Directorate of National Education to represent the lower, middle and upper socioeconomic levels, students attending the schools selected by the random method and teachers selected by the random method participated. This research was organized as 2 sessions per week, during a period of approximately 1 month in Private Education Institutions. In the sessions, 4-stage criteria were used in the modules of the children's Reading-Writing and Mathematics programs. Kappa statistics, which is one of the reliability determination techniques for the analytical rubric, was used in the analysis of the data. For the data obtained from the holistic rubric, the Kappa statistics coefficient was used. As a result of the research, Kappa values calculated for the category variable of the ram evaluation form scoring key were not found statistically significant in order to obtain the concordance between the researcher and the ram reports scores.