Bir eğitim araştırma hastanesinde doğum yapan adölesan anne bebeklerinin perinatal özellikleri
Perinatal features of babies on adolescent mothers birthday in an education and research hospital
  1. Tez No: 734988
  2. Yazar: NİHAL AKINCI
  3. Danışmanlar: UZMAN NİHAN UYGUR KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Adölesan dönemdeki doğumların ve adölesan anne bebeklerinin erken neonatal dönem riskleri arasındaki ilişkileri açıklamak ve prognozlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'ne Ocak 2018 ve Ocak 2021 tarihleri arasında 20 hafta üzerinde doğum yapmış tüm adölesan anneler ve bebekleri çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak 20-25 yaş aralığında 20 hafta üstünde doğum yapmış anneler ve bebekleri seçilmiştir. Çalışmadaki gebelerin demografik ve kinik özellikleri, doğum süreci ve sonrası ile ilgili verileri, bebeğin doğum şekli, tartısı, boyu ve baş çevresi, doğum haftası, 1.ve 5.dk APGAR skorları, prematürelik durumu, konjenital malformasyon, hastane yatış öyküsü, yoğun bakım gereksinimi ve öncelikli yenidoğan yoğun bakım yatış tanıları (yenidoğanın geçici takipnesi, erken sepsis, sarılık, konjenital pnömoni, asfiksi, beslenme problemi) retrospektif olarak hastane kayıtları incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to explain the relationships between the early neonatal period risks of births in adolescence and the infants of adolescent mothers and evaluate their prognosis. Material and Methods: All adolescent mothers who gave birth at the University of Health Sciences Istanbul Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between January 2018 and January 2021 and their babies over 20 weeks were included in the study. In the control group, mothers who gave birth over 20 weeks in the age range of 20-25 and their babies were selected. Demographic and clinical characteristics of the pregnant women in the study, data about the birth process and postpartum, delivery type, weight, height and head circumference of the baby, week of birth, 1st and 5th minute APGAR scores, prematurity status, congenital malformation, hospitalization history, intensive care unit Requirement and priority neonatal intensive care hospitalization diagnoses (transient neonatal tachypnea, early sepsis, jaundice, congenital pneumonia, asphyxia, feeding problem) were evaluated retrospectively by examining hospital records.