In-situ rat bağırsak perfüzyonu tekniği kullanılarak kolajenin barsak geçiş performansının değerlendirilmesi
Evaluation of intestinal passage performance of collagen using in-situ rat intestinal perfusion technique
  1. Tez No: 734989
  2. Yazar: FARGANA MUSAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN KAYNAK, DR. SANİYE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsan vücudunda oluşan en bol proteinlerden biri kolajendir. Destek ağları kurarak tüm hücresel sistemlerde vücut dokularının gücünden sorumludur. Kolajen lifler genellikle opak ve beyazdır, bu nedenle dokularda kolayca tanınırlar. Kolajen, kanın pıhtılaşmasına, dokuyu yeniden şekillendirmeye yardımcı olduğu için yaygın olarak kullanılır. Bilinen hiçbir yan etkisi olmasa da, birçok klinik uygulamada hayvan kaynaklı (doğal) kolajen kullanılmaktadır. Düşük molekül ağırlığı sayesinde hidrolize kolajen vücudumuz tarafından hızla sindirilir ve kan dolaşımına girer. Yapılan araştırmalara göre en uygun kolajen türü, kolayca emilebilen ve vücudumuz tarafından kullanılabilen kolajen peptitleri için toz veya sıvı haldeki kolajendir. HPLC, LC-MS/MS gibi teknikler, karmaşık peptit karışımlarını karakterize etmek için kullanılır. Klasik fibril oluşturan kolajen, kolajen tip I, II, III, V ve XI'i içerir. Bu kolajenler, 25 ila 400 nm arasında çaplara sahip fibriler diziler oluşturarak yüksek oranda yönlendirilmiş supramoleküler kümeler halinde kümelenme yetenekleriyle karakterize edilir. Doğal bir protein olması ve teknik özellikleri nedeniyle kolajen hidrolizatın gelişiminin ve tüketiminin önümüzdeki yıllarda artması beklenmektedir. Bu derlemede kolajenin fiziksel ve kimyasal özellikleri, çeşitleri, farmakolojik özellikleri, miktar belirleme yöntemleri kısaca anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most abundant proteins formed in the human body is collagen. It is responsible for the strength of body tissues in all cellular systems by establishing support networks. Collagen is widely used as it helps blood coagulate, remodeling tissue. Although there are no known side effects, there is some concern about its role in inflammation, group-to-group variability, and possible disease transfection, given that animal-derived (natural) collagen is used in many clinical applications. Not every protein is of equal value, so not every collagen is of equal value. Thanks to its low molecular weight, hydrolyzed collagen is quickly digested by our body and enters our blood circulation. According to the study, the most suitable type of collagen is the one in powder or liquid form for collagen peptites that can be easily absorbed and used by our body. Not every protein is of equal value, so not every collagen is of equal value. It is necessary to rely on the most appropriate analysis technique to evaluate the quality feature. Techniques such as HPLC, LC-MS/MS are used to characterize complex peptite mixtures. Classical fibril-forming collagen includes collagen types I, II, III, V, and XI. These collagenes are characterized by their ability to aggregate into highly oriented supramolecular aggregates, forming fibrillar arrays with diameters between 25 and 400 nm. Being a natural protein and its technical characteristics, it is expected that development and consumption of collagen hydrolyzate will increase in the coming years. In this review, physical and chemical properties of collagen, types, pharmacology properties, quantity determination methods are briefly described.