Ortaokul öğrencilerinin nesli tükenen canlılar ile ilgili farkındalıklarının araştırılması
The researching the awareness of secondary school students about extinct lives
  1. Tez No: 735002
  2. Yazar: SERAP VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de var olan biyolojik zenginliğin gelecek kuşaklara aktarılabilmesinde en büyük fırsatlardan birisi okullarda yapılan eğitimlerdir. Ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin nesli tükenen ve tükenmekte olan canlılar ile ilgili farkındalıkları ve sorunların çözümüne ilişkin önerilerinin incelendiği bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Uzmanların görüşleri doğrultusunda hazırlanan, yarı yapılandırılmış görüşme formaları 285 öğrenciye uygulanmış ve verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerinin nesli tükenen ve tükenmekte olan canlılar ile ilgili bilgilerinin eksik olduğu, çoğunluğun dinozor dışında bir örnek veremediği, katılımcıların sadece bir tanesinin nesli tükenen bir bitki örneği verdiği, ürettikleri çözüm yollarının sınırlı olduğu ve konu hakkındaki bilgi kaynaklarının yaklaşık %75 oranında okul dışından olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; öğretim programlarında öğrencilerin bu konuları içselleştirerek öğrenebilecekleri ve duyarlılıklarını artırabilecekleri düzenlemelerin yapılmasının önemli olduğu kanaatine varılmıştır. Sanal ortamlarda ya da filmlerde kullanılan karakterlerin akılda kalıcılığının yüksek olduğu, konuya dikkat çekmek için bu tür platformların daha fazla kullanılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest opportunities to pass Turkey's biological richness to next generations is education in schools. In this research examining the 7th grade students' awareness about extinct and endangered organisms and solution offers for the problems, case study pattern from qualitative research methods is used. Semi-structured interview forms, prepared in line with the experts' opinions, filled in by 285 students and descriptive analysis method was used to analyse the data. At the end of the research, the followings were observed: the students have insufficient information about endangered and extinct organisms, they could not give an example except for dinosaur, only one student gave an example of an extinct plant, their solution offers were limited and 75% of their sources of information about the issue were other than school. As a result, it is concluded that it is important to make arrangements in the teaching programs that students can learn by internalizing these subjects and increase their sensitivity. It is considered that characters in virtual platforms and films are highly catchy so to attract the students' attentions to this subject, such characters and platforms should be used more.