Beymelek lagün gölü'nde farklı ağ göz genişliğindeki fanyalı ağların av verimliliği ve av kompozisyonu
Catch efficiency and catch composition of multilament trammel nets with different mesh sizes in Beymelek lagoon
  1. Tez No: 735001
  2. Yazar: ALİ ÖZBOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENKMEN RAMAZAN BEĞBURS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, küçük ölçekli balıkçılıkta kullanılan farklı göz açıklıklarına sahip multiflament fanyalı ağlar ile Beymelek Lagün'ünün 1 yıllık av verimi, av kompozisyonu ve av oranları araştırılmıştır. Balık örnekleri, Antalya iline bağlı Demre ilçesinde bulunan Beymelek Lagün'ünden bir yıl boyunca yürütülen çalışmada, farklı göz açıklıklarına sahip (18, 22, 26 ve 30 mm) multiflament fanyalı ağlar ile yakalanmıştır. Örneklemeler için 4 istasyon belirlenip 12 ay boyunca her ay yarım saatlik sürelerle toplam 46 voli operasyonu yapılmış ve toplam 31 tür yakalanmıştır. Bu türlerin 26'sı balık türüdür ve toplam sayıları 15466 adet iken ağırlıkları 1611421 gramdır. Ağırlık bakımından av miktarı en yüksek olan ilk 3 tür sırasıyla çipura (%20,67), Mırmır (%18,37) ve kastros kefal (%16,35) balıklarıdır. Saha çalışmalarında farklı göz genişliği kullanılan ağlardan (18, 22, 26 ve 30 mm) birim çabadaki av verimleri sırasıyla 13,33 - 18,91 - 34,34 - 21,00 olarak tespit edilmiştir. Multiflament fanyalı ağlarla sürdürebilir bir balıkçılık için ağ göz genişliklerinin ideal 26 mm olması gerekir. ANAHTAR KELİMLER: Ağ göz genişliği, Antalya, Av verimi, Beymelek lagünü, Fanyalı ağlar
Özet (Çeviri)
In this study 1-year catch efficiency, catch composition and catch rates were investigated in Beymelek Lagoon by using multifilament nets with different mesh sizes which are common in small-scale fishing. Fish samples were collected with multifilament nets with different mesh sizes (18, 22, 26 and 30 mm) throughout one year in Beymelek Lagoon Lake, which is located in Demre district of Antalya province. A total of 46 sampling operations were performed at 4 stations and samplings were carried out at monthly intervals throughout 1 year while the duration of each operation was 30 minutes. Totally 31 species were sampled. 26 of them were bony fish species and their number and weight were 15466 and 1611421 grams. Striped sea bream 20.67%, sea bream 18.37 % and leaping mullet 16.35% were the most dominant fishes by the weight. During the study, the catch yields per unit effort of the nets (18, 22, 26 and 30 mm) with different mesh sizes were determined as 13.33 - 18.91 - 34.34 - 21.00. For a sustainable fishing with multifilament nets, the mesh size should ideally to be 26 mm. KEYWORDS: Mesh size, Antalya, Catch efficiency, Beymelek lagoon, Trammel nets