İki Savaş Arası Dönem'de Polonya ve Türkiye'nin yeniden inşasının karşılaştırılması (1919-1939)
Comparison of Poland and Turkey's reconstruction during Interwar Period (1919-1939)
  1. Tez No: 735008
  2. Yazar: MERVE ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİM KURULOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada İki Savaş Arası Dönem'de Polonya ve Türkiye'nin sınırlar, anayasa ve azınlıklar olmak üzere üç mesele üzerinden karşılaştırılması yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın giriş kısmında tezin amacı, yöntemi ve literatür kısmından bahsedilmiştir. Birinci bölümde iki ülkedeki sınırlar meselesi ele alınarak bir karşılaştırma yapılmıştır. İkinci bölüm olan Anayasa konusunda ve üçüncü bölümdeki azınlıklar meselesi için de tezin birinci bölümündeki yöntem kullanılmıştır. Özellikle I. Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden belirlenen sınırların meydana getirdiği sınırlar meselesi, Polonya'nın ve Türkiye'nin İki Savaş Arası Dönem'de en çok uğraştığı meselelerden biri olmuştur. İki ülkenin bu meselenin çözümünde izlediği yol haritaları ayrıntılı olarak incelenerek yaşadığı durumlar birinci bölümde ele alınarak bölüm sonunda karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde ele alınan anayasa hususunda iki ülkenin anayasal gelişim süreçleri kapsamlı bir şekilde incelenerek bölüm sonunda anayasaların işleyişi, kapsamı gibi konular üzerinden karşılaştırılma yapılmıştır. Üçüncü bölümü oluşturan azınlıklar meselesi doğrudan sınırlar meselesiyle ilgilidir ve ülkelerin anayasalarında da kendine yer bulan bir sorundur. İki ülkenin bu sorunu çözmede izlediği politikalar ve uyguladığı çözümler anlatılarak bölüm sonunda sürecin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparison of Poland and Turkey in the Interwar Period was made on three issues: Borders, Constitution, and Minorities. In the introduction part of the study, which consists of three parts, the aim, method, and literature part of the thesis are mentioned. In the first chapter, a comparison was made by considering the border issue between the two countries. The method in the first part of the thesis was used for the second part, the Constitution, and the third part, the minority issue. In particular, the issue of borders created by the borders redefined after the First World War was one of the issues that Poland and Turkey dealt with the most in the Interwar Period. The roadmaps followed by the two countries in the solution to this issue were examined in detail and the situations they experienced were discussed in the first section and compared at the end of the section. In the second chapter, the constitutional development processes of the two countries were examined in detail, and at the end of the chapter, a comparison was made on issues such as the functioning and scope of the constitutions. The issue of minorities, which constitutes the third part, is directly related to the issue of borders and is a problem that finds its place in the constitutions of countries. The policies followed by the two countries in solving this problem and the solutions they applied were explained and the process was compared at the end of the chapter.