The multi-period home health care routing and scheduling problem with electric vehicles
Elektrikli araçlar ile çok periyotlu evde sağlık bakımı rotalama ve çizelgeleme problemi
  1. Tez No: 735024
  2. Yazar: OSMAN ATİLLA YAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KOÇ, DOÇ. DR. EDA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, homojen elektrikli araçların kullanıldığı ve zaman pencerelerinin dikkate alındığı çok-periyotlu evde sağlık bakımı rotalama ve çizelgeleme problemi tanımlanmıştır. Problemde, hastaların aynı iş günü içinde ve/veya aynı iş haftasında bir kereden fazla evlerinde ziyaret edilmesi gerekebilmektedir. Problemde, normal, hızlı ve süper hızlı olmak üzere üç şarj teknolojisi kullanılmaktadır. Ayrıca, elektrikli araçlar iş günü içinde şarj istasyonlarında veya iş günü sonrasında hemşireler tarafından depoya bırakıldıklarında şarj olabilmektedirler. Eğer bir hemşire elektrikli aracını şarj olması için gün sonunda depoya bırakırsa bu hemşireye evine transfer hizmeti sağlaması için ulaşım ücreti ödenmektedir. Bu problemde, coğrafi bir bölgedeki hastalara hizmet veren sağlık çalışanlarının haftalık rotalarının oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu problemin amacı; evde bakım hizmeti sağlayan sağlık görevlilerinin sabit maliyetlerinin, şarj edilen enerjinin toplam maliyetinin, reddedilen hastadan kaynaklanan hasta ve itibar kaybının parasal maliyeti ile sağlık çalışanları için transfer hizmeti sağlamanın toplam maliyetinin en aza indirilmesidir. Bu hedefler doğrultusunda, problemi çözmek için matematik model ve problem özelliklerine has teknikler içeren uyarlanabilir geniş komşuluk arama metasezgisel algoritması geliştirilmiştir. Metasezgisel yöntemin rekabet gücünü ölçmek ve problemi analiz etmek için çeşitli örnekler üzerinde kapsamlı deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper studies the multi-period home healthcare routing and scheduling problem with homogeneous electric vehicles and time windows. The problem aims to construct the weekly routes of healthcare nurses so as to provide a service to the patients located at a scattered geographic area. Some patients may require to be visited more than once in the same workday day and/or in the same workweek. We consider three charging technologies; normal, fast, and super-fast. The vehicles might be charged during the working day at a charging station or at the end of the working day at the depot. The objective is to minimize the total cost of utilizing healthcare nurse, unit energy cost of using charger technology, fixed cost of utilizing a transfer service, and cost of rejecting a patient. We formulate a mathematical model and develop an adaptive large neighborhood search heuristic that has been efficiently crafted to handle specific problem features. We conduct extensive computational experiments on benchmark instances to assess the competitiveness of the heuristic and to deeply analyze the problem.