Fen bilimleri öğretmenlerinin STEM alanında teknolojik pedagojik alan bilgilerinin belirlenmesi
Determining science teachers' technological pedagogical content knowledge in STEM
- Tez No: 735025
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokullarda fen bilimleri dersini veren öğretmenlerin STEM'e yönelik teknolojik, pedagojik ve alan bilgilerini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel yöntemlerden kesitsel tarama deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu fen bilimleri dersi vermekte olan 210 öğretmendir. SPSS istatistik programı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Kadın öğretmenlerin kodlama teknoloji bilgisi hariç diğer boyutlarda erkeklerden daha yüksek STEM bilgileri olduğu ve öğretmenlerin STEM eğitimi almış olmalarının STEM – TPAB üzerinde entegrasyon haricinde tüm alt boyutlarda anlamlı bir farklılık oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Alınan STEM eğitiminin yeterliliği konusunda sadece yirmi birinci yüzyıl becerileri konusundaki STEM eğitimin yetersiz olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin STEM- TPAB ortalamalarının öğrenim gördükleri alan değişkenine göre; ANOVA'dan elde edilen bulgular doğrultusunda, tüm alt boyutlarda, öğretmenlerin öğrenim gördükleri alanlar arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin eğitim düzeylerinin STEM- TPAB ortalamalarının tüm alt boyutlarda anlamlı farklar oluşturduğu görülmüştür. Öğretmenlerin mesleki kıdemlerine göre yapılan analizde düşük kıdeme sahip öğretmenlerin STEM konusunda daha bilgili oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the technological, pedagogical and content knowledge of teachers who teach science courses in secondary schools. Cross-sectional scanning design, one of the quantitative methods, was used in the study. The study group of this research is 210 teachers who teach science courses. Analyzes were carried out with the SPSS statistical program. It was found that female teachers had higher STEM knowledge than men in other dimensions except coding technology knowledge, and and the fact that the teachers have received STEM education creates a significant difference in all sub-dimensions except integration on STEM - TPACK. Regarding the adequacy of the STEM education received, it was concluded that only the twenty-first century skills STEM education was insufficient. According to the field of education variable of the STEM-TPACK averages of the science teachers; as per the findings obtained from the ANOVA, there was a significant difference in STEM-TPACK averages with respect the field of education of the teachers in all sub-dimensions. In addition, it was observed that the education levels of the teachers created significant differences in all sub-dimensions of the STEM-TPACK averages. In the analysis made according to the professional seniority of the teachers, it was determined that the teachers with low seniority were found more knowledgeable about STEM.