Akciğer kanseri tedavisinde pnömonektomi yapılan olgularda cerrahi yönetim
Surgical management of patients with pneumonectomy for the treatment of lung cancer
- Tez No: 735026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş: Akciğer kanseri erkeklerde ve kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sigara kullanımı ve endüstrileşmenin getirdiği hava kirliliği artışının ve radon, asbest, dizel ve iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmanın akciğer kanseri oluşumuna katkısı büyüktür. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, genetik mutasyonlar, enfeksiyon öyküsü ve ailede akciğer kanseri öyküsü de akciğer kanseri riski ile ilişkili bulunmuştur. Tedavisinde cerrahi rezeksiyon, kemoterapi ve radyoterapi yer almaktadır. Tadaviyi belirleyen en önemli unsur hastalığın evresidir. Hastaların sağ kalım oranları değerlendirilrtken birçok etken göz önüne alınmalıdır. Hastaların yaşı, komorbiditesi, uygulanan cerrahinin tipi ve aldığı ek tedavilerine kadar birçok etken birlikte değerlendirilmelidir. Materyal – Metod: Ocak 2009 ve aralık 2014 yılları arasında akciğer malignitesi nedeniyle pnömonektomi yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle klasik ve genişletilmiş (extended) pnömonektomi yapılan hastalar dahil edilmiştir. Neoadjuvan kemoterapi ve radyoterapi alanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Toplam 192 hasta, yaş, cinsiyet, şikayet, bulgular, tanısal işlemler, patolojik özellikleri, postoperatif komplikasyonları ve sağ kalımları açısından analiz edildi. Bulgular: Toplam 192 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 58 idi. Hastaların 8'i kadın, 184'ü erkek idi. En sık başvuru şikayeti nefes darlığı olarak tespit edildi. Hastaların 55'i sağ ve 137'i sol hemitorakstan opere edilmiştir. Operasyon sonrası 45 hasta kemoterapi ve radyoterapi, 79 hasta kemoterapi, 2 hasta radyoterapi almış ve 66 hasta tedavi almamıştır. Onbeş hastada metastaz, 20 hastada nüks ve 1 hastada ikinci primer tümör gelişmiştir. En sık görülen postoperatif komplikasyon ampiyem ve fistül birlikteliği olmuştur. Postoperatif yatış süresi ortalama 13 gündür. Hastaların beş yıllık sağ kalımı % 35,9 olarak bulunmuştur. Sonuç: Akciğer kanserinin en önemli tedavi yöntemi cerrahidir ve tedaviyi belirleyen en önemli unsur ise hastalığın evresidir. Erken evre akciğer kanserlerinin cerrahi tedaviye yanıtı çok iyidir ve bu durum hastalığın erken evrede tanı almasını önemli kılmaktadır. Çalışmamızda 2009-2014 yılları arasında küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgulara yapılan 192 pnömonektomi vakası retrospektif olarak incelendi ve hastaların 30 günlük, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık, 4 yıllık ve 5 yıllık sağ kalımları yanı sıra sağ kalımı etkileyen diğer faktörler açısından sağ kalım değerlendirmesi yapıldı. Hastaların beş yıllık genel sağ kalımı % 35,9 olarak bulunmuştur ve bu oran literatürle kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lung cancer is placed in first rows among all types of cancer in both women and men. Increased use of cigaret and air pollution due to industrialization, radon, asbestos, diesel and ionizing radiation exposure are significant contributors. Chronic obstructive lung disease, genetic mutations, history of infection and history of lung cancer in family are found associated with lung cancer risk. Treatment options are include surgical resection, chemotherapy and radiotherapy. The main factor which determine the treatment is stage. several factors should be considered when assess the survey ratios of the patients. multiple contributors should be evalute together like age, co morbidities, operation type and additional treatments of the patients. Material and Method: We retrospectively evaluated the patients that has been performed pneumonectomy owing to lung cancer from january 2009 to december 2014. Classic and extended pneumonectomies due to non small cell lung carsinoma were included the present study. We exculed the patients who has been taken neoadjuvan chemotheraphy and radiotheraphy. We eventually analized 192 patients for age, gender, complaints, semptoms, diagnostic steps, pathological spesifics, postoperative complications and surveys. Result: We evaluated 192 patients retrospectivelly. The mean age was 58. 8 of these patients were female and 184 of them were male. The most common arrival complaint was shortness of breath. We opereted 55 patients on right and 137 patients on left hemithorax. 45 patients got both chemotherapy and radiotherapy, 79 patients got only chemotheraphy, 2 patients got only radiotherapy and 66 patients did not take additional treatment. On following period we determined metastases in 15 patients, recurrens in 20 patients and developing a secondary primer tumor in one patient. The most common postoperative complication was togetherness of emphyema and fistula. The mean hospital staying time was 13 days. 5 years of survival was 35,9 %. 11 Discussion: The most important treatment for lung cancer is surgical treatment and the main factor is stage. The response to surgical treatment for early stage lung cancers is excellent and this indicates the importance of early diagnosis for cancer. In the present study we retrospectivelly evaluated 192 non small cell lung carcinoma patients which performed pnemonectomy. Both 30 days, 1 year, 2 years, 3 years, 4 years and 5 years of survival of the patients and contributing factors to survival has been determined. 5 years of survival was found 35,9% and this is significantly higher than the literatur.