Resmi ve özel ortaöğretim kurumlarındaki yöneticilerin işletmecilik alanındaki görevlerini gerçekleştirme düzeylerinin değerlendirilmesi
An Assessment of the fulfilment levels of some managerial tasks of public and private high school administrators
  1. Tez No: 73504
  2. Yazar: AHMET ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET Bu araştırmanın amacı, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarındaki müdür ve müdür yardımcılarının işletmecilik alanındaki görevlerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki 64 resmi ve 27 özel lisenin yöneticileri oluşturmaktadır. Resmi liselerde 64 okul müdürü ve 352 müdür yardımcısı; özel liselerde ise 27 okul müdürü ve 57 müdür yardımcısı olmak üzere toplam 500 yönetici araştırmaya katılmıştır. Araştırmadaki problemin çözümüne ilişkin veriler, anket yoluyla ve MEB Teftiş Kurulu okul denetim raporlarının incelenmesi ile toplanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yöneticilerin kişisel özelliklerini içeren sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde ise, okul işletmecilik işlerinin gerçek leştirilmesine ilişkin 50 soru yer almaktadır. Denek görüşlerinin belirlenmesinde ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Bunlar“Hiç”,“Az”,“Orta”,“Çok”ve“Tam”dır. Anketler 500 yöneticiye uygulanmış; ancak bunlardan 41 l'i (% 82) değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde, SPSS (Statistical Packages for Social Sciences Windows) paket programı kullanılmıştır. Resmi ve özel okul müdür ve müdür yardımcılarının işletmecilik alanındaki görevlerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin görüşlerini belirlemek için frekans ve yüzde dağılımları ile aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Grupların görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığını belirlemek için, anlamlılık düzeyinin.05 olarak belirlendiği“t testi”uygulanmıştır.Araştırmada her bir alt probleme ilişkin bulgular şöyledir: Birinci alt problemle ilgili olarak resmi ve özel okulların denetim raporları incelendiğinde, işletmecilik boyutunda yer alan görevlerin özel okullar başta olmak üzere her iki okul türünde yeterli düzeyde yerine getirildiği anlaşılmaktadır. İkinci ve üçüncü alt problemlerde resmi ve özel okulların müdür ve müdür yardımcılarının işletmecilik işleriyle ilgili olarak belirlenen yedi boyuttaki görevlerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin görüşleri incelendiğinde, tüm görevlerde özel liselerin lehine.05 düzeyinde anlamlı bir farkın bulunduğu görülmüştür. Bu fark özel liselerde“tam”seçeneğinde, resmi liselerde“çok”seçeneğinde yoğunlaşmıştır. Bu bağlamda, her iki okul türünde müdür ve müdür yardımcılarının görevlerini gerçekleştirmede benzer görüşlere sahip oldukları söylenebilir. Dördüncü ve beşinci alt problemlere ilişkin olarak, özel okul müdür ve müdür yardımcıları ile resmi okul müdür ve müdür yardımcılarının işletmecilik boyutundaki görevlerini gerçekleştirmelerine ilişkin görüşleri karşılaştırıldığında, her iki okul türünde müdürler lehine bir farkın olduğu görülmüştür. Ancak, bu fark müdürlerde“tam”, müdür yardımcılarında ise“çok”düzeyi ile sınırlı kalmıştır. Sonuç olarak, resmi ve özel okul yöneticilerinin büyük bir bölümü işletmecilikle ilgili tüm görevleri“tam”ya da“çok”düzeyinde yerine getirdiklerini belirtmektedirler. İşletmecilik işlerinin gerçekleşme düzeyine ilişkin resmi ve özel okul yöneticilerinin görüşleri arasında özel okul yöneticileri lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. İncelenen teftiş raporları da benzer bulgular içermektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The purpose of this research is to determine the level of the managerial tasks of school principals and deputy principals in the public and private secondary and high schools. The population of the research consists of 64 public and 27 private high school principals of Ankara. 64 principals and 352 deputy principals in public schools and 27 principals and 57 deputy principals in private schools, totaly 500, were included in the research. All the data were collected through questionnarie and examination of Ministry of Education Supervision Reports. The questionnaire consists of two sections. The first section includes the characteristics of principals and in the second section 50 questions were included to fulfill some managerial tasks. A five-point scale was used in determining the opinions of the subjects. These are“none”,“low”,“medium”,“high”and“full”. Of the questionnaire items that were applied to the subjects, 411 were considered valid with a return of 82 percent. For analyisis of the data, SPSS (Statistical Packages for Social Sciences Windows) package programme was used. For determining the fulfilling level of the principals and deputy principals frequency, percent distribution, the values of the mathematical randoms and standard deviation were calculated. In order to determine the differences between the groups, t-test was employed at 0.05 degrees of freedom. The results obtained from the data for each sub-problem in the research is as follows:VII For the first problem, when the investigation reports of public and private schools were examined the managerial duties were fulfilled in both school kinds, especially in private schools. In the second and third sub-problems, it was observed that there was a statistically significant difference for private schools in fulfilling the managerial tasks of public and private school managers and deputy managers in seven dimensions. This difference has been focused“full”in private schools and“much”in public schools. In this context, it has been said that in both school types the principals and deputy principals have similar wievs for the duties of this dimention. For the forth and fifth sub-problems, comparing the views for fulfilling the managerial duties of public school principals and deputy principals with the private school principals and deputy principals, in both type of school there has been a positive difference for school principals. However, this difference remained limited as“full”for principals and“much”for deputy principals. As a result, most of the private and public school administrators have stated that they have fulfilled the managerial tasks as“full”or“much”. For fulfilling the level of managerial tasks it has been found out that there has been a significant difference for private school administrators. The supervision reports also includes similar findings.