Bilboard tasarımı ve reklam, tanıtım kampanyalarındaki yeri, önemi
Billboard design and importance in advertising campaign
- Tez No: 73506
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Reklam, sosyal yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Açık hava reklamcılığı, diğer ortamlar kullanılarak ulaşılamayan kişilere erişmek için uygun bir yoldur. Billboard ise açık hava reklamcılığının en önemli parçasıdır. Yüz yıl kadar önce Amerika'daki firmaların kendi reklam afişlerini asmak için kiraladıkları ahşap paneller reklam terminolojisine billboard kavramını kazandırmıştır. Şehirlerde avantajlı noktalara yerleştirilen billboardlar popüler olmuştur. Kural olarak, en kalabalık cadde ve karayollarına yerleştirilerek yayalar ve sürücüler için en dikkat çekici mesajlar iletilebilir. Seriler halinde kullanıldıkları zaman da tekrar edilmenin etkisini kullanarak billboardlar daha akılda kalıcı olurlar. Şehirde geçirilen zamanın artması insanların bu yolla daha fazla reklam görmelerini sağlamıştır. İlk billboardlar tahta ve kontrplak panellerden yapılır ve borulara iliştirilirdi. Reklâmcılığın gelişmesi ve billboardların öneminin artmasıyla beraber yeni gelişmiş reklam panoları ortaya çıkmıştır. Günümüzde billboardların birçok farklı çeşidi vardır. Özgür ve sınırsız yaratıcılığa açık tasarım olanağı, yönlendirme, işaretleme, direkt mesaj iletme işlevselliği, ürünlerin gerçek niteliğinde ama çok büyük görünmesini sağlayan baskı kalitesiyle billboardlar etkili bir iletişim ortamıdır. Ancak bu etkiyi kullanmanın yolu doğru tasarımdan geçer. Kullanılacak resimler, fotoğraflar ve tipografi iyi seçilmelidir. Reklam kampanyası planlanması sırasında, potansiyeli doğru olarak yönlendirilirse, billboard, amaca ulaşma yolunda etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMMARY Advertising have become crucial part of social life. Outdoor advertising, is a very suitable way to reach people that can not be caught by another medium. Billboard is the most important part of outdoor advertising. Over a hundred years ago, companies and firms in America began renting space on wooden boards to place their advertising notices, or“Bills”, thus initiating outdoor advertising and incidentally coining a new term,“billboards”. Advantageous locations of billboards in cities, are what make them so popular. Placed, as a rule, along the busiest streets and highways, they are the most conspicuous bearers of information to drivers and pedestrians. The growing volume of public transport in cities and, consequently, the growing amount of time city dwellers spend in it lets them see and appreciate more advertising, provided it is located serially in certain key positions all over the city. The first billboards were just plywood or plain wooden panels of different sizes, nailed to rusty pipes and painted with oil paints. But with growing numbers of advertisers and the arrival of multinational corporations the design and quality of advertising structures improved types are increased. The large dimensions of a poster, add to the power and impact of the picture. The larger than life size of an advertising image immediately strikes you and grabs your attention. Increasing the advertising space through jutting parts of the message, broadens the borders of the billboard and provides the designer with good opportunities for original creative solutions. Pictures, photographs and typography must be selected in right way. If evaluation of its potential is made in right way during the planning of advertising campaign, billboard is a effective medium to reach the aims.