Televizyon stüdyolarında amaca uygun sahne oluşumu ve görsel iletişim ilkelerine bir yaklaşım
Set designs appropiate to purpose on television studios and an approach to principles of visual communication
  1. Tez No: 73507
  2. Yazar: FÜSUN OZANGÜÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Bu çalışmada, televizyon yapımının içeriğine uygun olarak oluşturulan sahne düzenleri, sahne düzenlerini oluşturan mekansal öğeler, bütün bunların farklı televizyon programları ile nasıl birleştirildiği ve tasarımı ne yönde belirlediği dört bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde, televizyonun tarihsel süreç içerisindeki gelişiminden bahsedilmiş, televizyon ile sinemanın birbirlerinden farkı belirtilmiş, çağımızın en etkili görsel iletişim aracı olan televizyonun görsel dilini oluşturan iletişim ilkelerine değinilmiştir. İkinci bölümde, televizyon stüdyo yapımlarının biçimlenişinden bahsedilmiştir. Televizyon yapımı oluşturan aksesuar, ışık, ses, kamera üniteleri, makyaj ve kostüm gibi tüm yapım elemanları konumuz olan sahne düzeni oluşumları ile beraber değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, televizyon stüdyolarında sahne düzenini oluşturan öğeler Düşey Yüzeysel Elemanlar, Kütlesel Elemanlar ve Yatay Yüzeysel Elemanlar başlıkları altında incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, televizyon stüdyolarında sahne düzeni oluşumları televizyon yapımlarının içerikleri doğrultusunda incelenmiş, farklı program türleri set düzenlemeleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research, television sets, which are designed according to the concept of the television production; set pieces that forms the set design; the combination of the set pieces and the television productions and the way how these points affects the television set design. In the First Chapter, the innovation of television during the decade; the differences between the television and the cinema are mentioned and for being the most effective visual communication tool, the television is dealt with the principles of visual communication. In the Second Chapter, set designs which are constructed at television studios are mentioned. The elements that form the television production like lights, accessories, sound, camera units, make up and costumes are examined altogether. In the Third Chapter, the parts which forms the set designs on television studios are studied as Vertical Flat Surfaces, Solid Surfaces and Horizontal Flat Surfaces. Finally, in the Fourth Chapter, The set designs on television studios are studied according to the purposes and concepts of different kinds of television productions.