Organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerinin Türk ekonomisindeki yeri
Organized industrial zones and light industrial sites in Turkish economy
  1. Tez No: 73509
  2. Yazar: ASLI OLGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Dünyadaki uygulamalarına 19 ncu Yüzyılın sonlarına doğru başlanan, sanayiyi teşvik etmek, ekonomik kalkınmanın tüm bölgelere düzenli bir şekilde yayılmasını sağlamak, orta ve küçük işletmelere önceden hazırlanmış, planlı ve programlı bölgelerde daha iyi üretim imkanları sunmak ve böylece şehirlerin daha sağlıklı, daha düzenli gelişmesini sağlamak amacıyla kurulan Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Siteleri Türkiye'de de 1960'larda başlatılan“Planlı Kalkınma”çerçevesinde uygulama alam bulmuşlardır.“Planlı Kalkınma”döneminden bugüne kadar yurdumuzda 36 Adet Organize Sanayi Bölgesi ile 289 Adet Küçük Sanayi Sitesi tamamlanmış bulunmaktadır. Türkiye'de Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Siteleri 36 yılda çok büyük aşamalar kaydetmişlerdir, ancak yine de amaçlarına tam olarak ulaştıkları söylenemez. Türkiye'de Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Siteleri uygulamasına başlanıldığından bugüne kadar, konuya sorunlar yumağı olarak bakılmıştır. Bürokratik sorunlar, yanlış yer seçimleri ve politik etkilerin sonucu bazen canlanmış, bazen de ihmal edilmek suretiyle yavaşlamıştır. Halbuki Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Siteleri gibi teşebbüsler, top yekûn ülke sanayini harekete geçirmenin bir yolu veya bazı bölgelerde sanayileşme atılımını gerçekleştirmenin uygun bir fırsatı olarak bilinmesi gerekir. Organize Sanayi Bölgeleri' nin ve Küçük Sanayi Siteleri' nin amaçlarına tam olarak kavuşabilmesi, organizasyonun ve planlamanın çok iyi etüd edilerek ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yapılmasına bağlıdır. Yer seçimine, seçilen bölgenin planlanmasına ve yönetimine kadar titizlik içinde yapılan her türlü çalışma, Organize Sanayi Bölgeleri' nin ve Küçük Sanayi Siteleri' nin başarılı olmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The Organized Industrial Zones and Light Industrial Sites have been built up in Turkey within the framework of the“Planned Development ”Program which was first introduced in Turkey in the 1960's, while it goes back to the late of the 19th Century to apply such models over the world in order to encourage the industry, ensure a homogenous expansion of the economic development to all the regions, provide the medium and small scale enterprises with better production facility in the pre-organized, planned and programmed zones, so that the cities would be developed in a more healty and orderly manner. 36 Organized Industrial Zones and 289 Light Industrial Sites have been built up in Turkey until now from the“Planned Development ”period. The Organized Industrial Zones and Light Industrial Sites in Turkey have scored a remarkable development within 36 years, but one can not say that they completely achieved their goals. It has been considered to be a bundle of problems so far since the Organized Industrial Zones and Light Industrial Sites were first applied in Turkey. The bureaucratic handicaps, wrong site selections and political influences have acceletared from time to time, and sometimes neglected and less effective. As a matter of fact, it must be recognized that such enterprises as the Organized Industrial Zones and Light Industrial Sites are a real opportunity to activate to entire national industry, or realize an attempt of industrialization in some regions. The Organized Industiral Zones and Light Industrial Zones could not fully achieve their goals without an organization and planning to be made as to satisfy all the requirements based on a well established survey. All kinds of the studies and works to be meticulously carried out for site selection, planning and management of the selected sites shall contribute to the achievements of the Organized Industrial Zones and Light Industrial Sites.