Etik liderliğin nepotizmle örgütsel sessizlik ve nepotizmle örgütsel adalet ilişkisinde aracılık rolü
The intermediate role of ethical leadership in the relationship with nepotism and organizational silence and nepotism and organizational justice
  1. Tez No: 735115
  2. Yazar: GIZEM MAKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, etik liderliğin nepotizmle örgütsel sessizlik ve nepotizmle örgütsel adalet ilişkisinde aracılık rolünün araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini Kosova'nın Priştine ve Prizren illerinden birer kamu ve özel kurum olmak üzere toplam dört hastane oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınacak kişiler soyal platform kullanan sağlık çalışanları olarak belirlenmiş olup, kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır Çalışmada Brown ve ark (2005) tarafından geliştirilen Etik Liderlik Ölçeği, Asunakutlu ve Avcı (2009) tarafından türkçeye uyarlanan Nepotizm ölçeği, Van, Ang ve Botero (2003) tarafından geliştirilen Örgütsel Sessizlik Ölçeği ve Moorman (1991) tarrafından geliştirilen Örgütsel Adalet ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi için SPSS 26.0 programıyla tanımlayıcı istatistikler, korelasyon, Cronbach Alpha (güvenilirlik analizi için) ve Lisrel 0.8 programıyla doğrulayıcı faktör analizi (geçerlilik analizi için), yapısal eşitlik modeli (yol) analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda etik liderliğin, nepotizmle örgütsel sessizlik ilişkisinde ve nepotizmle örgütsel adalet ilişkisinde kısmi olarak aracı role sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the mediating role of ethical leadership in the relationship between nepotism and organizational silence and nepotism and organizational justice. The population of the study consists of four hospitals in total, one public and private institutions from Pristina and Prizren provinces of Kosovo. The people to be included in the research were determined as healthcare professionals using social platforms, and convenience sampling method was used in the study. Ethical Leadership Scale developed by Brown et al (2005), Nepotism scale adapted to Turkish by Asunakutlu and Avcı (2009), Van, Ang and Botero (2003) Organizational Silence Scale developed by Moorman (1991) and Organizational Justice scales developed by Moorman (1991) were used. For the statistical analysis of the research data, descriptive statistics, correlation, Cronbach Alpha (for reliability analysis) with SPSS 26.0 program and confirmatory factor analysis (for validity analysis) with Lisrel 0.8 program, structural equation model (path) analysis were applied. As a result of analyzes, it was determined that ethical leadership has a partially mediating role in the relationship between nepotism and organizational silence and in the relationship between nepotism and organizational justice.