Young children's selective epistemic trust: Do children favor informants who explain in line with their predictions?
Küçük çocuklarda bilgiye dair seçici güven: Çocuklar öngörüleri doğrultusunda açıklama yapan bilgi verenleri mi tercih ederler?
- Tez No: 735116
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN C. KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çocuklar, seçici sosyal öğreniciler olarak bilgi kaynaklarını ve onlara sunulan bilgiyi (örn. bilginin ilgililiğini) eleştirel bir şekilde değerlendirirler. Dünyaya dair tahminlerde bulunurlar ve bu tahminlerini gözlemleri ile karşılaştırırlar. Bu çevrimiçi çalışmada 5 ila 6 yaş arası çocukların (N=48, Ortyaş=5,54) epistemik güven oluştururken tahminleri ile bilgi veren bir kişinin açıklaması arasındaki eşleşmeyi veya uyuşmazlığı ipucu olarak kullanıp kullanmadıklarını inceledik. Çocuklara belirli bir konuda bilgi (örn. arabalar nasıl hareket eder) verecek bir kişi tanıtıldı. Bilgi verecek kişi açıklamasını yapmadan önce, araştırmacı çocuklara üç tane açıklama sundu: ikisi ilgili (örn. gaz pedalına basmak arabayı hareket ettirir), bir tanesi ilgisiz (örn. arabadayken arka koltuğun camından dışarıyı izlerim). Çocuklar, bilgi verecek kişinin soruyu bu açıklamalardan hangisiyle açıklayacağını tahmin ettiler. Çoğunlukla ilgili açıklamalardan birini seçtiler. Bilgi veren kişinin sunduğu açıklamanın çocuğun tahminiyle aynı olup olmadığını manipüle ederek üç farklı denek-içi koşul oluşturduk. İlgili-uyumlu koşulda bilgi veren kişi çocuğun tahmin ettiği ilgili açıklamayı sundu. İlgili-uyumsuz koşulda bilgi veren kişi çocuğun tahmininden farklı olan ilgili açıklamayı sundu. İlgisiz-uyumsuz koşulda bilgi veren kişi ilgisiz açıklamayı sundu. Çocuklara 1) bilgi verenin konuyu iyi açıklayıp açıklayamadığı, 2) yeni ve ilgili bir konuyu öğrenmek için bilgi verene sormak isteyip istemeyecekleri ve 3) bilgi veren kişi ile bir bilgi yarışmasında takım olmak isteyip istemeyeceklerini sorduk. Genellikle çocuklar ilgili-uyumlu koşulda bilgi vereni uyumsuz koşullarda bilgi verenlere kıyasla daha sık tercih ettiler. İki uyumsuz koşulda bilgi verenleri ise eşit sıklıkta tercih ettiler. Böylece, çalışmamız çocukların bilgi verecek kişilerin ilgili bir bilgi sunacaklarını tahmin ettiğini ve kendi tahmin ettikleri gibi açıklayan kişilere seçici bir şekilde güvendiklerini gösterdi.
Özet (Çeviri)
As selective social learners, children critically evaluate the sources of information and the information they are given (e.g., the relevance of an explanation). They make predictions about the world and compare their predictions to their observations. In this online study, we examined whether 5- to 6-year-old children (N=48, Mage=5,54) use the match or mismatch between their prediction and an informant's explanation as a cue in forming epistemic trust. Children were introduced to an informant who was to explain a given topic (e.g., what makes cars go). Before they heard the informant's explanation, they chose one explanation among three, i.e., two relevant (e.g., pressing the gas pedal makes a car go) and one irrelevant explanation (e.g., when I am in the car, I watch outside the window), as their prediction of how the informant would explain the topic. They predominantly predicted a relevant explanation. We manipulated whether the informant's explanation matched the child's predictions, resulting in three within-subjects conditions. In the relevant-match condition, the informant provided the relevant explanation the child predicted. In the relevant-mismatch condition, the informant offered the relevant explanation that is different from the child's prediction. In the irrelevant-mismatch condition, the informant provided the irrelevant explanation. We asked children whether 1) the informant explained the topic well, 2) they would ask the informant to learn about a new relevant topic, and 3) they would team up with the informant in a quiz game. Overall, children favored the informant in the relevant-match condition more often than the informants in the two mismatch conditions. They favored the informants equally often in the two mismatch conditions. Thus, our study showed that young children predict informants to provide relevant explanations and selectively trust those who explain as predicted.