A Study of technical changes in Harold Pinter's early and later plays
Harold Pinter'in ilk ve son dönem oyunlarındaki teknik değişiklikler
  1. Tez No: 73512
  2. Yazar: NURSEN GÖMCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
u ÖZET Harold Pinter yirminci yüzyılın en önemli tiyatro yazarlarından biri olarak kabul edilir. Bu tezde yazarın bütün oyunları yapı, mekan, zaman, kişileştirme, ve dil tekniklerine dayanarak incelenmiştir. Bunlar birinci grup oyunlarım [The Room (1957) dan The Basement (1967) a kadar] ve ikinci grup oyunlarını [Landscape (1967) den Ashes to Ashes (1996) a kadar] kapsar. Bu tezin amacı Pinter' m ilk dönem ve son dönem oyunları arasında bir ayrım noktası olan The Basement'ı yazdıktan sonra, kariyerinde bir değişim geçirdiğini göstermektir. Pinter' in ilk dönem ve son dönem oyunları arasında benzer özellikler bulunmasına rağmen, Landscape ile başlayarak, son dönem oyunlarında önemli değişimler ve yeni teknikler görülür. Bu tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Her bölümde yazarın birinci grup ve ikinci grup oyunları tartışma konusu çerçevesinde incelenmektedir. Birinci bölümde Pinter' ın ilk dönem ve son dönem oyunlarının yapısı -biçim ve kurgu tekniklerine bağlı olarak- incelenmiştir. İlk dönem oyunlarında tek perdelik, iki perdelik, ve üç perdelik oyunların yanı sıra ayrı sahneler halinde olan oyunlar vardır ve şüphe ve gerilim unsurları en üst düzeyde tutulmuştur. Fakat, ikinci dönem oyunlarında oyun içerisinde gerilime neden olan bu şüphe unsuru görülmemektedir. Oyunların büyük bir çoğunluğu tek perdeliktir, ve üç perdelik yapı yoktur. İkinci bölüm Pinter' ın mekan ve zaman tekniklerini kapsar. Yine, The Basement' tan sonra yazılan oyunlarda Pinter' ın mekanı kullanmasında ve zamana yaklaşımında belirli değişiklikler görülür. İlk dönem oyunlarında sahne düzeniyle yalandan ilgilenen Pinter bu dönemde sade dekor kullanımına gitmiştir. Bunun yanında sahneyi de değişik şekillerde kullanır. Ama Landscape ile başlayarak oyunların çoğunda sahnem neredeyse boştur ve bu alan bir bütün ve tek bir mekan olarak kullanılır. Benzer şekilde, ilk dönem oyunlarında zaman, doğrusal ve kronolojik bir düzen izlerken The Basement' tan sonraki oyunlarda, zaman değişik şekillerde kullanılır. Zamanda doğrusal bir ilerlemenin yanı sıra, bazen geçmiş ve şimdiki zaman içicedir veya zaman, şimdiki zamandan geçmişe doğru akar. Üçüncü bölüm, kişileştirme tekniklerini sunar, ki bu teknikler yine 1967'den sonra bir değişim gösterir. 1957 ile 1967 arasında yazılan oyunlarda karakterler genellikle aşağı tabakadandır ve yalnızca şimdiki zaman içerisinde yaşarlar. Dış dünyadan korkmaları nedeniyle bu oyunlardaki karakterlerin çoğu kendilerini odalarına hapsederler ve evlerinden dışarı çıkmazlar. 1968 ve 1996 arasında yazılan oyunlarda ise karakterler daha sofistikedir ve dış dünyadan korkuları yoktur. Odalarında geçmişteki anılarını canlandırmaktan zevk duyarlar. Sonuçta, genel olarak bu oyunlardaki karakterler hem geçmiş zamanda hem de şimdiki zaman içerisinde yaşarlar. Dördüncü bölümde her iki gruptaki oyunlarda dilin kullanımı incelenmiştir. İlk dönem oyunlarındaki dil basit ve kısa cümlelerden oluşturulup karakterler fazlasıyla argo ve bozuk bir gramer kullanırken son dönem oyunlarındaki dil daha karmaşık ve zordur. Buna ilaveten, ilk dönem oyunlarında dil bir tehdit ve şiddet aracı olarak kullanılırken son dönem oyunlarında dil artık bir şiddet ve tehdit aracı değildir. Sonuç olarak denilebilir ki, The Basement' tan önce ve sonra yazılan oyunlar teknik olarak değişik özellikler gösterirler ki bu da Pinter' ın bir oyun yazarı olarak kariyerinde yeni bir biçime doğru yönelmesinin kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Harold Pinter is accepted as one of the most important playwrights of the twentieth century. In this thesis all of the plays of the playwright are examined in detail with regard to the techniques of language, characterisation, locale, time, and structure. These include his first group of plays [from The Room (1957) to The Basement (1967)] and his second group of plays [from Landscape (1968) to Ashes to Ashes (1996)]. The aim of this thesis is to illustrate that Pinter has undergone a change in his career after he wrote The Basement, which is a dividing line between his early and later plays. In spite of the fact that similar characteristics are found in Pinter's both early and later plays, starting with Landscape, there are considerable changes and new techniques in his later plays. This thesis is divided into four main chapters. In each chapter the first group of plays and the second group of plays are analysed according to the argumentative statement. In Chapter I, the structure of Pinter's early and later plays is analysed with regard to the techniques of dramatic structure and plot structure. In the early plays there are one-act, two-act, and three-act plays as well as plays in separate scenes and the elements of suspense and tension are kept at a maximum. However, in the second group of plays there is no longer a dominant suspense which brings on tension. A great number of plays are in one-act and the three-act structure does not exist. The second chapter involves Pinter's techniques of locale and time. Again, certain differences in Pinter's use of locale and his approach to time are observed in the plays after The Basement. In the early plays the stage area is simply decorated and Pinter is concerned with the arrangement of the stage area. Also, he makes use of the stage area in different ways. However, starting with Landscape, the stage area is almost bare and it is used as a whole and as a single location in most plays. Likewise,time moves in a linear fashion and in a chronological order in the early plays whereas the plays after The Basement embody a variety in time presentation. Besides a linear development in time, sometimes past and present are mixed or time moves retrogressively from the present to the past. Chapter HI presents the techniques of characterisation, which display an alteration in the plays after 1967. The characters in the plays which are written between 1957 and 1967 are generally from lower class and they exist only in the present time. Because of their fear from the outside world, most of the characters in these plays imprison themselves into their rooms and do not go out of their dwellings. In the plays which are written between 1968 and 1996, however, characters are more sophisticated and they do not have fear from the outside world. In their rooms they enjoy reviving their memories. So generally, the characters in these plays exist both in the present and in the past. In Chapter IV, the use of language in both groups of plays is examined. While the language of the early plays is formed of simple and short sentences and characters employ a lot of slang and incorrect grammar, in the later plays the language is more complicated and sophisticated. In addition, language in the early plays is used as a means of threat and violence but in the later plays it is no longer a device of violence and menace. As a result, it may be stated that, technically, the plays which are written before and after The Basement present different characteristics and this is an evidence of a change of direction into a new form in Pinter's career as a playwright.