Brokoli'nin (Brassica oleracea L. var. italica) verim ve büyümesi üzerine hayvan gübresi, biyo ve inorganik gübrelerin etkileri
Effects of animal manure, bio and inorganic fertilizers on thegrowth and yield of broccoli (Brassica oleracea L.var. italica)
- Tez No: 735155
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YILDIZ PAKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Kuzey Irak, Dohuk Valiliği, Tarım Genel Müdürlüğü'nün araştırma merkezi alanında 500 m2'lik plastik serada 2020 yılı sonbahar mevsiminde, koyun gübresi, biyove inorganik gübrenin (NPK) brokolinin (cv. Agassi RZ) bazı vejetatif büyüme ve verim parametreleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Denemede, 3 doz biyo gübre (E0 aşılama (0) g L-1 , E1 aşılama (5) g L-1 ve E2 aşılama (10) g L-1), 3 doz koyun gübresi (0 ton ha-1 , 20 ton ha-1 ve 40 ton ha-1), ve tek doz inorganik gübre (2.5 ml L-1 ) ile gübresiz (kontrol olarak) uygulamaları kullanılmıştır. Gübreler; kök bölgesine aşılama (biyo gübre), toprağa karıştırma (koyun gübresi) ve yapraklara püskürtme (inorganik gübre) şeklinde uygulanmıştır. Elde edilen veriler, tek doz biyo gübre ve koyun gübrelerinin, inorganik gübre ve kontrole (gübresiz) göre brokolinin vejetatif büyüme ve verim özelliklerini önemli ölçüde artırmadığını, ancak biyo gübre ile koyun gübresi birlikte kullanıldıklarında (10g L-1+40 ton ha-1 ve 10g L -1+20 ton ha-1) bitki boyu (cm), gövde çapı, yaş ağırlık (g), bitki başına yaprak sayısı, yaprak alanı (cm2), klorofil içeriği (%) ile verim komponentlerinden baş ağırlığı (g), erkenci ve toplam verimin yanı sıra tacın N, P ve K içeriklerini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir. Araştırma sonuçları, sera brokoli yetiştiriciliğinde inorganik gübre yerine çevre dostu biyo gübre ile koyun gübresinin kullanımı ile daha kaliteli ve verimi yüksek brokoli üretmenin mümkün olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the autumn season of 2020 in a 500 m2 plastic greenhouse located in the research center of the Northern Iraq Dohuk Governorate General Directorate of Agriculture. The experiment was implemented to inspect the influence of bio-fertilizer, sheep manure and inorganic fertilizer (NPK) on the vegetative growth and yield of broccoli cv (Agassi RZ). In the study, 3 doses of bio fertilizer (E0 inoculation (0) g L-1, E1 inoculation (5) g L-1 and E2 inoculation (10) g L-1 ), 3 doses of animal manure (0 ton ha-1 , 20 ton ha-1 and 40 ton ha-1 ) and a single dose of inorganic fertilizer (2.5 ml L -1). Fertilizers; It was applied in the form of inoculation to the root zone (bio fertilizer), mixing into the soil (sheep manure) and spraying on the leaves (inorganic fertilizer). The data obtained showed that single doses of inorganic fertilizer, animal manure (40 ton ha-1 ) and bio fertilizer (10 g L-1) significantly improved the vegetative growth and yield characteristics of broccoli vegetable compared to control (no fertilizer), however, when bio fertilizer and sheep manure are used together (10 g L-1+40 ton ha-1 and 10 g L-1+20 ton ha-1) plant height (cm), stem diameter, fresh matter (gm), number of leaves per plant, leaf area (cm2) showed that chlorophyll content (%) and yield components of head weight (g), early and total yield, as well as N, P and K contents of the crown significantly improved. The results of the research showed that it would be possible to produce broccoli with higher quality and higher yield by using environmentally friendly bio fertilizer and sheep manure instead of inorganic fertilizer in plastic greenhouse broccoli cultivation.