Öğrenci liderlerinin karşılaştıkları kaosları yönetim tarzları: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi örneği
Management styles of the chaos faced by students leaders: The example of Çanakkale Onsekiz Mart University
- Tez No: 735222
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı; yükseköğretimdeki öğrenci liderlerinin, liderlik davranışlarının ve karşılaştıkları kaos durumlarındaki yönetim tarzlarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde aktif olan öğrenci topluluklarının başkanları dahil edilmiştir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde topluluk başkanlığı yapan öğrencilerin, topluluk yönetirken liderlik özelliklikleri ile yaptıkları faaliyetlerde karşılaştıkları sorunlardaki yaklaşımları ve kaosları yönetim tarzlarının incelenmesi hedeflenmektedir. Çalışma evrenini, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde aktif olarak bulunan 60 öğrenci topluluğunun başkanları oluşturmaktadır. Çalışma örneklemini ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde öğrenci topluluk başkanlığı yapan 30 öğrenci lideri oluşturmaktadır. Çalışmanın ölçüm aracı olan görüşme soruları 15 sorudan oluşmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olan görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup örnek olay türündedir. Verilerin toplanması, öğrenci liderleri ile e-mail yoluyla yapılan görüşmeler vasıtası ile gerçekleşmiştir. Bu veriler, içerik analizi kullanılarak analiz edilmiş ve MAXQDA 2022 programı ile işlenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, kaos deyince genel anlamda kargaşa kavramının anlaşıldığı ve olumsuz çağrışımlar oluştuğu görülmektedir. Üniversitelerin sosyal yapı taşlarından biri olan öğrenci topluluklarının kaos ortamını yönetmede maddi ve manevi destek ihtiyacı içerisinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the leadership behaviors of student leaders in universities and their management styles in the chaos situations they face. For this purpose, the heads of student societies active at Çanakkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) were included. It is aimed to examine the leadership characteristics of the students who are the group presidents at ÇOMÜ, their approaches to the problems they encounter in their activities, and their management styles of chaos. The universe of the study consists of the heads of 60 active student societies at Çanakkale Onsekiz Mart University. The study sample, on the other hand, consists of 30 student leaders who are student group presidents at Çanakkale Onsekiz Mart University. The interview questions, which are the measurement tool of the study, consist of 15 questions. The research was carried out with the interview method, which is one of the qualitative research methods, and it is in the type of case study. Data was collected through interviews with student leaders via e-mail. These data were analyzed using content analysis and processed with the MAXQDA 2022 program. According to the findings of the study, it is seen that the concept of chaos is understood in general terms and negative connotations are formed. It has been determined that student societies, one of the social building blocks of universities, are in need of material and moral support in managing the chaos environment.