Farklı gün uzunluklarının predatör Orius laevigatus fieber (Hemiptera: Anthocoridae)'un biyolojisi ve üreme özelliklerine etkisi
The effects of different photoperiods on the biology and reproductive characteristic of predator Orius laevigatus fieber (Hemiptera: Anthocoridae)
  1. Tez No: 735231
  2. Yazar: NURGÜL KALSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma, farklı gün uzunluklarının O. laevigatus'un biyolojisi ve üreme özelliklerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, Uzun gün (16A-8K), Kısa gün (8A-16K), Sürekli aydınlık (24A-0K) ve Sürekli karanlık (0A-24K) olmak üzere dört farklı fotoperiyot denenmiştir. Çalışmanın parametrelerini, farklı gün uzunluklarında avcı böceğin preovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleri, yumurtlama gün sayısı, bırakılan yumurta sayısı, yumurta açılım süresi, nimf gelişme süresi ile erkek ve dişi ömrü oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different day lengths on the biology and reproduction characteristics of O. laevigatus. In the experiment, four different photoperiods were tried as Long day (16L-8D), Short day (8L-16D), Continuous light (24L-0D) and Continuous dark (0L-24D). The determined parameters of the study were preoviposition, oviposition and postoviposition times, the number of egg laying day, the number of eggs laid, the egg hatching time, the nymphal development time, and male and female lifespan of the predator insect at different day lengths.