Örgütlerde çatışma ve yöntemi: Bir seyahat acentesindeki yöneticilerin, çatışma yönetimi yollarının, içinde bulundukları durumla uygunluğunun tespit edilmesi ve yönetime bir öneri
Conflict and conflict management: Evaluation of compatiblity between the conflict resolution methods and the type of management style of managers in a travel agency and a recommendation to the management
- Tez No: 73523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ERGENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ill ÖZET Çalışmanın amacı, hizmet sektöründe yer alan“A grubu”bir seyahat acentasındaki yöneticilerin, çatışma yönetimi yollarının, örgütün içinde bulunduğu durumla uygunluğunun tespit edilmesi ve yapılacak olan çalışma sonucunda elde edilecek bilgiler çerçevesinde, araştırma kapsamındaki seyahat acentasına faydalı olacağı düşünülen öneri veya önerilerin geliştirilmesidir. Bu amaçla öncelikle çatışma ve çatışma yönetimi konuları farklı yaklaşımlar çerçevesinde kuramsal olarak incelenmiştir. Çatışma, en genel anlamıyla, örgüt içindeki birey veya grupların, kendi içlerinde, aralarında veya örgütle, çok çeşitli nedenlerden kaynaklanan ve uyuşmazlık, anlaşmazlık ve birbirine ters düşme şeklinde ortaya çıkan, dinamik bir etkileşim sürecidir. Çatışma yönetimi ise, örgüt içindeki çatışmak durumun tespit edilerek, örgütün verimliliğini ve örgütsel etkililiği artıracak yönde müdahaleyi kapsamaktadır. Çalışmada ayrıca çatışmanın tarihsel gelişimi, çatışmanın nedenleri ve çatışmanın değişik şekillerde sınıflandırılması konularına da değinilmiştir. Çatışma yönetimi yollan ve bir çok bilim adamı tarafından bu konuda yapılan çalışmalara da geniş bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmanın amprik kısmında ise, hizmet sektöründe yer alan“A grubu”bir seyahat acentasındaki yöneticilerin, çatışma yönetimi yollarının, örgütün içinde bulunduğu durumla uygunluğu araştırılmıştır. Elde edilen bulgular sonunda araştırma kapsamındaki acenta yöneticilerine faydalı olacağı düşünülen öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın temel hipotezi, araştırmanın yapıldığı seyahat acentasındaki yöneticilerin, kullandıkları çatışma yönetimi yollarının, örgütün içinde bulunduğu durumla uygun olduğunu tespit etmeye yöneliktir. Bu amaçla yöneticilerin ve departman müdürlerinin kullandıkları çatışma yönetimi stilleri araştırılmıştır. Ayrıca, araştırma kapsamındaki örgütün içinde bulunduğu durumun, hangi çatışma yönetimi stiline uygun olduğu incelenmiştir. Yöneticilerin kullandıkları çatışma yönetimi stillerinin, birbirleriyle,IV departman müdürleriyle ve örgütün durumuyla uyumu karşılaştırılmıştır. Aynı şekilde departman müdürlerinin kullandıkları çatışma yönetimi stillerinin de birbirleri ile, yöneticilerle ve örgütün durumuyla uyumu araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonunda, araştırma kapsamındaki seyahat acentasındaki yöneticilerin, kullandıkları çatışma yönetimi yollan ile örgütün içinde bulunduğu durum arasında tam anlamıyle bir uyumun olmadığı ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde departman müdürlerinin de kullandıkları çatışma yönetimi stillerinin örgütün durumuyla tam bir uyum sağlamadığı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, yöneticiler ile departman müdürlerinin kullandıkları çatışma yönetimi stilleri arasında kısmen farklılıklar olduğu da ortaya çıkmıştır. Yöneticiler birbirleri ile karşılaştırıldığında ise, benzer çatışma yönetimi stilleri kullanmadıkları belirlenmiştir. Aynı sonuç departman müdürleri birbirleri ile karşılaştırıldığında da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to evaluate the compatibility between the conflict resolution methods and the type of management style. A travel agency, which is given the Grade A by the Turkish Ministry of Tourism is chosen, to conduct the study. Two different kinds of surveys were used. One of which was the conflict survey filled out by the managers. The other was the survey conducted to find out the managerial style in the organization. It was found that in this organization the type of managerial style and the conflict resolution methods were not completely compatible to each other.