Serebral palsili olgularda yapılandırılmış gövde eğitim protokollerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of structured trunk training protocols in patients with cerebral palsy
- Tez No: 735243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERSÖZ HÜSEYİNSİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı, Unilateral tip Serebral Palsili (USP) çocuklarda Nörogelişimsel tedavi (NGT) temelli gövde eğitimi, video bazlı gövde eğitimi (VBGE) ve ortotik giysi ile uygulanan video bazlı gövde eğitiminin (OGUVBGE) etkilerinin ortaya konulması ve birbirine üstünlüklerinin karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya USP tanısı almış 39 olgu dahil edildi. Olgular randomize olarak üç gruba ayrıldı. Olgular birinci değerlendirmenin ardından rutin fizyoterapi ve rehabilitasyon (FTR) programına devam etti. Bu kontrol dönemi sonunda ikinci değerlendirme yapıldı. Ardından rutin FTR programına ek olarak NGT temelli gövde eğitimi (Grup 1), VBGE (Grup 2), OGUVBGE (Grup 3) 8 hafta boyunca, haftada 2 gün 45 dakika uygulandı. Primer değerlendirme ölçütleri Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS), Segmental Değerlendirmeli Gövde Kontrol Skalası (SDGKS), Becure Denge Değerlendirme Sistemi (BDDS), Myoton®PRO; sekonder değerlendirme ölçütleri Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), 10 Metre Yürüme Testi (10 MYT), Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), Gillette Fonksiyonel Değerlendirme Anketi (GFDA) olarak belirlendi. Tedavi öncesinde, gruplar sosyodemografik ve klinik özellikler bakımından benzerdi (p>0,05). Ek olarak uygulanan gövde eğitimleri sonrasında her üç grupta da GKÖS, SDGKS, Becure Denge Değerlendirme Sistemi, PBDÖ, 10 MYT, GMFM ve kas tonusunda istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler görüldü (p0,05). Sonuç olarak USP'li çocuklarda rutin fizyoterapi ve rehabilitasyona ek olarak uygulanan NGT temelli gövde eğitimi, VBGE ve OGUVBGE'nin gövde kontrolü, gövde tonusu, oturma dengesi, oturma fonksiyonu ve denge üzerine olumlu etkileri vardır ve etkileri benzerdir. Kullanım kolaylığı nedeniyle NGT temelli gövde eğitimi ya da video bazlı gövde eğitimi rutin fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarına ek uygulamalar olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to reveal the effects of neurodevelopmental therapy (NDT)-based trunk training, video-based trunk training (VBTT) and video-based trunk training applied with orthotic clothing (VBTTAOC) in children with Unilateral type Cerebral Palsy (USP) and to compare their superiority to each other. 39 cases diagnosed with USP were included in the study. The cases were randomly divided into three groups. The cases continued the routine physiotherapy and rehabilitation (PTR) program after the first evaluation. At the end of this control period, a second evaluation was made. Then, in addition to the routine FTR program, NGT-based trunk training (Group 1), VBTT (Group 2), VBTTAOC (Group 3) was applied for 45 minutes, 2 days a week for 8 weeks. The cases are primarily; Trunk Control Measurement Scale (TCMS), segmental assessment of trunk control (SATCo), Becure Balance Evaluation System (BDDS), Secondarily with Myoton®PRO; Pediatric Berg Balance Scale (PBBS), 10-meter Walk Test (10 MWT), Gross Motor Function Measurement (GMFM), Gillette Functional Assessment Questionnaire (GFDA) were evaluated. Before treatment, the groups were similar in terms of sociodemographic and clinical characteristics (p>0.05). In addition, after the trunk trainings applied, statistically significant improvements were observed in TCSM, SATCo, BDDS, PBBS, 10 MWT, GMFM and muscle tone in all three groups (p0.05). As a result, NGT-based trunk training, VBTT and VBTTAOC applied in addition to routine physiotherapy and rehabilitation in children with USP have positive effects on trunk control, trunk tone, sitting balance, sitting function and balance, and their effects are similar. Due to its ease of use, NGT-based trunk training or video-based trunk training can be preferred as additional applications to routine physiotherapy and rehabilitation programs