Bir eğitim araştırma hastanesi pediatri polikliniğine başvuran 0-6 yaş çocukların ebeveynlerinin özel aşılar ile ilgili bilgi ve sağlık okuryazarlık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and health literacy levels of the parents of 0-6 year-old children applying to an education and research hospital pediatrics polyclinic
  1. Tez No: 873590
  2. Yazar: FEYZA NUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MELTEM KOÇ, DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Çalışmanın amacı çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran 0-6 yaş grubu çocukları olan ebeveynlerinin aşı takviminde bulunmayan özel aşılar hakkındaki bilgi ve sağlık okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi; aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Kesitsel tipte yapılan bu çalışmanın evrenini 15.10.2023-15.11.2023 tarihlerinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran 0-6 yaş grubu çocukları olan ebeveynler oluşturmaktadır. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilere gerekli literatür taraması yapılarak araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veriler, özel aşılar hakkında bilgi soruları ve TSOY-32 sağlık okuryazarlığı ölçeği kullanılarak hazırlanan anket yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulmuştur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine 1 ayda 0-6 yaş arası ortalama 1000 hasta başvurduğu kabul edilerek örneklem büyüklüğü 'Openepi sample size' hesaplama aracılığıyla %95 güven aralığında, %5 hata payı (tip-I hata) ve %50 bilinmeyen sıklık ile minimum 278 olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan çocukların yaş medianı:48,00 (min:2,00, max:72,00) aydı. Çocukların cinsiyeti açısından değerlendirildiğinde %41,2'si kız, %58,8'i erkekti. Annelerin %60,9'u, babaların %66,3'ü 31-40 yaş grubu aralığındaydı. Annelerin eğitim durumunun %60,2'si, babaların eğitim durumunun %52,7'si lisans ve üzeriydi. Geliri giderinden az %29,4, geliri giderine denk %52,0 ve geliri giderinden fazla %18,6 ebeveyn vardı. Ebeveynlerin %95,3'ünün sosyal güvencesi vardı. Çalışmaya katılan ebeveynler özel aşılarla ilgili bilgi düzeyi açısından değerlendirildiğinde mean:15,84±2,26 (min:9,00, max:19,00) idi. Ebeveynlerin %64,9'unun özel aşıları yaptırdığı, %35,1'inin yaptırmadığı görülmüştür. Çalışmaya katlan ebeveynler sağlık okuryazarlığı açısından değerlendirildiğinde %4,7'sinin yetersiz SOY (sağlık okuryazarlığı), %50,2'sinin sorunlu-sınırlı SOY, %30,1'inin yeterli SOY, %15,1'inin mükemmel SOY'na sahipti. Ebeveynlerin sağlık okuryazarlıkları ile bilgi düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of the study is to determine the knowledge and health literacy levels of parents of children aged 0-6 who apply to the child health and diseases polyclinic about special vaccines that are not included in the vaccination calendar; is the evaluation of the relationship between them. Method: The population of this cross-sectional study consists of parents with children aged 0-6 who applied to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Child Health and Diseases polyclinic for any reason between 15.10.2023-15.11.2023. The necessary literature review was conducted for those who agreed to participate in the study, and the questionnaire prepared using sociodemographic data, information questions about special vaccines and TSOY-32 health literacy scale prepared by the researchers was filled out by face-to-face interview method. Assuming that an average of 1000 patients between the ages of 0-6 are admitted to the Child Health and Diseases polyclinic in a month, the sample size is a minimum of 278 with a 95% confidence interval, 5% margin of error (type-I error) and 50% unknown frequency through the 'Openepi sample size' calculation. Results: The median age of the children participating in the study was: 48.00 (min: 2.00, max: 72.00) months. When evaluated in terms of gender of the children, 41.2% were girls and 58.8% were boys. 60.9% of mothers and 66.3% of fathers were in the 31-40 age group. 60.2% of mothers' education level and 52.7% of fathers' education level were bachelor's degree or above. There were 29.4% parents whose income was less than their expenses, 52.0% whose income was equal to their expenses, and 18.6% whose income was more than their expenses. 95.3% of parents had social security. When the parents participating in the study were evaluated in terms of their level of knowledge about special vaccines, the mean was: 15.84±2.26 (min:9.00, max:19.00). It was observed that 64.9% of the parents had special vaccinations, while 35.1% did not. When the parents participating in the study were evaluated in terms of health literacy, 4.7% had insufficient HQ (health literacy), 50.2% had problematic-limited HQ, 30.1% had adequate HQ, and 15.1% had excellent HQ. had. A significant relationship was found between parents' health literacy and knowledge levels.