İmmun trombositopeni tanılı hastalarda tedavi yanıtını etkileyen faktörler
Factors affecting treatment response in patients with immune thrombocytopenia
  1. Tez No: 735247
  2. Yazar: KÜBRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: İmmün trombositopeni (İTP), trombositlerin otoantikor aracılı yıkımının neden olduğu, ayrıca otoantikorların megakaryositleri etkileyip ve trombosit üretimini bozduğu, edinilmiş bir trombositopeni nedenidir. İzole trombositopeninin en sık nedeni ise İTP' dir. İTP bir dışlama tanısıdır ve trombositopeninin diğer olası nedenleri dışlanarak tanı konur. Bu çalışmada, İTP hastalarında tedavi yanıtını etkileyen faktörler incelenmek istenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmaya toplam 77 İTP hastası dahil edildi. Hastalar yaş,cinsiyet, şikayetleri, tam kan sayımı parametreleri, Anti-nükleer antikor pozitifliği ve tedavi şekillerine göre incelendi. Bunların tedavi yanıtına etkileri incelendi. Bulgular ve Sonuç: İTP hastalarında başvuru anındaki trombosit sayısının ve birinci basamak tedavide steroid + intravenöz immünglobulin (IVIG) verilmesinin tedavi yanıtını etkilediğini saptandı. Hastaların başvuru anındaki trombosit sayısı ve nötrofil-lenfosit oranı arasında negatif korelasyon olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Immune thrombocytopenia (ITP) is an acquired thrombocytopenia caused by autoantibody-mediated destruction of platelets, and in which autoantibodies affect megakaryocytes and impair platelet production. The most common cause of isolated thrombocytopenia is ITP. ITP is an exclusion diagnosis and the diagnosis is made by excluding other possible causes of thrombocytopenia. In this study, it was aimed to examine the factors affecting treatment response in ITP patients. Materials and Methods: A total of 77 ITP patients were included in the study. The patients were examined according to age, gender, complaints, hemogram parameters, antinuclear antibody positivity, and treatment modalities. The effects of these on treatment response were examined. Results and Conclusion: We observed that the platelet count at the time of admission and the administration of steroid + intravenöz immünglobulin (IVIG) in the first-line treatment in ITP patients affected the treatment response. It was determined that there was a negative correlation between the platelet count and neutrophil-lymphocyte ratio at the time of admission.