4. Sanayi Devrimi döneminde Z kuşağının çalışma hayatı üzerinde oluşturabileceği muhtemel etkiler
The possible effects of Z generation on working life during the 4th Industrial Revolution
- Tez No: 735248
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Geçmişten günümüze doğru sanayileşmeye ve üretime baktığımızda yapılan icatlarla sanayi devrimlerinin yaşantımıza ve çalışma hayatımıza etkisini görmekteyiz. 2000'li yıllar itibariyle adından söz ettiğimiz 4.sanayi devrimi ve bununla beraber çalışma hayatımıza giren ve iş hayatında her geçen gün sayıları artan ve artacak olan Z kuşağının beklentilerini ve etkilerini görmeye başlayacağız. Bu araştırmamız, 4. Sanayi Devrimi döneminde Z kuşağının çalışma yaşamında yaratacağı teknolojik gelişmeleri ve çalışma yaşamında ortaya çıkan teknolojik gelişmelere uyum sağlama kapasitesini incelemek ve ortaya çıkabilecek olası olumlu ve olumsuz etkileri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmamızın ilk bölümünde sanayi devrimleri ve kuşaklar tanımlanmaya çalışılmış, ikinci bölümde ise 4. Sanayi Devrimi ile Z kuşağının beklentileri, kültür yapıları ve iş hayatı üzerine olası etkileri incelenmiştir. Bu etkiler ise hem pozitif hem de negatif olarak ele alınmıştır. Son olarak ise araştırmamız ile ilgili saha çalışması anket yöntemi uygulanarak yapılmış, elde edilen veriler analiz edilerek değerlendirme ve sonuç bölümüyle araştırmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at industrialization and production from the past to the present, we see the effects of the inventions and industrial revolutions on our life and working life. We will begin to see the expectations and effects of the Z generation, who entered our working life with the 4th industrial revolution mentioned as of the 2000s, and whose numbers will increase day by day in business life. This research was carried out in order to examine the technological developments of the Z generation in the working life during the 4th Industrial Revolution period and their capacity to adapt to the technological developments that emerged in the working life, and to determine the possible positive and negative effects that may arise.Industrial revolutions and generations were defined in the first part of our research, and the expectations of the Z generation, their cultural structures and their possible effects on business life with the 4th Industrial Revolution were examined in the second part. These effects are considered both positive and negative. Finally, the field study for our research was carried out by applying a survey method, and the data obtained were analyzed and our research was completed with the evaluation and conclusion part.