Phenotypic and genetic analysis of the German sweet cherry germplasm collection in terms of blooming time
  1. Tez No: 735249
  2. Yazar: MARİA CHİCHASHVİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÇAKIR AYDEMİR, DR. SUSAN SCHRÖPFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kiraz çeşitlerinde çiçeklenme zamanı, özellikle yeni üretim alanlarına adaptasyonda ve küresel ısınma bağlamında önemli bir özelliktir. Bu tezin temel amacı, Alman kirazı germplazm koleksiyonunda bulunan çiçeklenme zamanı varyasyonlarını belirlemektir. Çalışmada BBCH ölçeğine göre çiçeklenme zamanının fenotipik analizleri gerçekleştirilip korunmuş çeşitler arasında büyük bir farklılık bulunmuştur. Bu bulgunun, uygun ebeveyn çeşitlerini seçerken ıslah sürecini iyileştireceği düşünülmektedir. Erken çiçek açan çeşitlerin tanımlanmasında önerilen 'Cristobalina'nın yapısal mutasyonlarına dayanan kiraz çiçeklenme zamanı QTL'sinde, yeni yayınlanmış olan iki PCR markörü, aynı koleksiyon üzerinde test edilmiştir. Markörler, erken çiçek açan çeşitlerin, test edilen bitki örneğinden ayırt edilmesinde başarılı olmamıştır. Bu da başka bir erken çiçeklenme sebebinin varlığını göstermiştir. 'Cristobalina' genotipi sadece yabani tip, P. mahaleb'de bulunmuştur ve bu 'Cristobalina'daki mutasyon kökenine işaret etmektedir. Ayrıca aynı deneme alanına ait çeşitlerin 2000-2003 yıllarına ait çiçeklenme zamanı verileri, 2022 verileriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılan çeşitlerin çoğunda daha erken çiçeklenme zamanı görülmüştür. Bu durum, deneysel sahada artan ortalama sıcaklık ile ilişkilidir ve iklim değişikliğinin etkisini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Blooming time is an important trait in sweet cherry cultivars, especially for their adaptation to new production areas and in a global warming context. The central objective of this thesis was to identify the variation of bloom time present in the German sweet cherry germplasm collection. We performed phenotypic analyses of bloom time according to the BBCH scale and found a large variation between the preserved cultivars. This knowledge can enhance the breeding process when choosing appropriate parent cultivars. Two newly published PCR markers, based on cultivar ′Cristobalina‵s structural mutations in the major sweet cherry bloom time QTL, suggested for identifying early blooming cultivars, were also tested on the same collection. Markers were not successful in differentiating early blooming cultivars from the tested plant material, indicating the presence of another source of early blooming. The same ′Cristobalina‵ genotype was found only in wild type, P. mahaleb, which can be indicating on the origin of the mutation in ′Cristobalina‵. Additionally, bloom time data from the years 2000-2003 of the cultivars from the same experimental field were compared to the 2022 data. Earlier blooming time was found in the majority of cultivars compared, which correlates with increased mean temperature in the experimental field location and highlights impact of the climate change.