Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon Hastalarında Kettlebell Egzersiz Eğitiminin Etkileri
The Effects of Kettlebell Exercise Training in Patients with Pulmonary Arterial Hypertension
- Tez No: 874325
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) egzersiz intoleransı, kötüleşen yaşam kalitesi, dispne ve yorgunluk semptomlarının öne çıktığı, nadir görülen, kronik ve ilerleyici bir kardiyopulmoner hastalıktır. Bu çalışmanın amacı Kettlebell egzersiz eğitiminin PAH hastalarında etkilerini incelemektir. Klinik durumu stabil olan, 18 yaşından büyük 32 hasta çalışmaya dahil edilerek, Kettlebell eğitim grubu (KEG) ve kontrol grubu (KG) şeklinde 2 gruba randomize edildi. KEG'e dahil edilen hastalara 8 hafta boyunca haftada 3 gün Kettlebell egzersiz eğitimi verildi. Kontrol grubuna rutin tedavi dışında bir girişim yapılmadı. İlk ve son değerlendirmede fonksiyonel egzersiz kapasitesi giyilebilir metabolik sistem eşliğinde 6 dakika yürüme testiyle (6DYT) ve Duke Aktivite Durum İndeksiyle; günlük yaşam aktiviteleri (GYA) giyilebilir metabolik sistemle; vücut kompozisyonu biyoempedans analiz cihazıyla; periferik kas kuvveti el dinamometresiyle; yorgunluk şiddeti Yorgunluk Şiddet Ölçeğiyle; fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketiyle; anksiyete ve depresyon düzeyi Hastane Anksiyete-Depresyon Skalasıyla; yaşam kalitesi emPHasis-10 ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary arterial hypertension (PAH) is a rare, chronic and progressive cardiopulmonary disease characterized by exercise intolerance, worsening quality of life, dyspnea and fatigue symptoms. This study aims to examine the effects of Kettlebell exercise training in PAH patients. 32 patients over 18 years of age, with stable clinical condition, were included in the study and randomized into 2 groups: Kettlebell training group (KEG) and control group (KG). Patients included in KEG were given Kettlebell exercise training 3 days a week for 8 weeks. No intervention other than routine treatment was made to the control group. Functional exercise capacity by using 6-minute walk test (6MWT) accompanied with wearable metabolic system and by using Duke Activity Status Index; activities of daily living (ADL) by using wearable metabolic system; body composition by using bioimpedance analyzer; peripheral muscle strength by using hand dynamometer; fatigue severity by using Fatigue Severity Scale; physical activity level by using International Physical Activity Questionnaire-Short Form; anxiety and depression level by using Hospital Anxiety-Depression Scale; quality of life by using emPHasis-10 and sleep quality by using Pittsburgh Sleep Quality Index were all evaluated at the first and last assessments.