50 Yaş üzeri erkeklerde prostat semptom düzeyine göre prostat kanser tarama bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of prostate cancer screening awareness versus prostate symptom level in men over 50 years
  1. Tez No: 735288
  2. Yazar: ARSLAN KENAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Prostat kanseri erkeklerde yaygın bir kanser türüdür, kanser ölümlerinden de akciğer kanserinden sonra ikinci sıradadır. Bu çalışmamızda prostat kanseri hakkında bilgi düzeyi prostat ile ilgili semptomu olan ve olmayanlar arasında anlamlı düzeyde farklı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmamız tek merkezli, prospektif, kesitsel araştırma olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini 1 Nisan 2021 - 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 50 yaş üzeri erkek hastalar oluşturmuştur. Bu hastalara prostat kanser taramaları bilgi testi, uluslararası prostat semptom skor sorgulaması ve sosyo-demografik bilgilerini kapsayan anket uygulanmıştır. Çalışmaya, katılım kriterlerini sağlayan 390 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is common in men, second only to lung cancer among cancer deaths. This study aimed to investigate whether the level of knowledge about prostate cancer differs significantly between those with and without prostate-related symptoms. Our study was planned as a single-center, prospective, cross-sectional study. The population of the study consisted of male patients over the age of 50 who applied to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinic between April 1, 2021 and July 1, 2021. A questionnaire including prostate cancer screening knowledge test, international prostate symptom score query and socio-demographic information was applied to these patients. Three hundred ninety patients who met the inclusion criteria were included in the study.