İzmir halkevlerinin halk dershaneleri ve kurslar şubeleri ile kütüphanecilik ve yayın şubelerinin faaliyetleri
Activities of public classrooms and courses branches and library and publishing branches of Izmir public houses
- Tez No: 771152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLİME GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Milli mücadelenin ardından ülkenin yeni rejimi Cumhuriyet olmuştur. Ülke yeni baştan kurulduktan sonra her alanda yeni ve hızlı bir değişim sürecine girilmiştir. Bu süreci yönlendiren en önemli kurumlardan biri de halkevleri olmuştur. Halkevleri 19 Şubat 1932 tarihinde ilk başta 14 il merkezli olarak açılmış ve ardından daha da genişleyerek ülkenin ücra köşelerine kadar yayılmıştır. Bu araştırmada İzmir halkevlerinin, kuruluşundan kapandığı 1951 yılına kadar geçen süre içerisinde kütüphanecilik ve yayın şubeleri ile halk dershaneleri ve kurslar şubelerinin hangi faaliyetlerde bulundukları, bölge halkının kitaba ulaşmaları ve kitap okumaları konusunda hangi çalışmaların yapıldığı, açılan kurslarla bölge halkına katkıları üzerine değerlendirmede bulunulmuştur. Araştırmanın evrenini halkevleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise İzmir halkevleridir. İzmir'in sosyo ekonomik olarak önem arz eden ve Türkiye'nin en kalabalık üç şehrinden birisi olmasından dolayı bu kent seçilmiştir. Bu başlıkta bir çalışmanın daha önce yapılmamış olması ve İzmir'de pek çok ilçede halkevi açılması çalışmayı önemli kılmıştır. Araştırmamızda doküman incelemesi ile elde edilen bulgular, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma İzmir halkevlerinin kütüphanecilik ve yayın, halk dershaneleri ve kurslar şubelerinin eğitim faaliyetleri ile ilgili yeni bilgi ve belgelerin ortaya çıkarılmasına hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
After the national struggle, the new regime of the country became a Republic. After the country was established from the beginning, a new and rapid change process was started in every field. One of the most important institutions guiding this process has been Public Houses. Halkevler was opened on February 19, 1932, initially based in 14 provinces, and then expanded further, spreading to remote corners of the country. In this research, the activities of librarianship and publishing branches and public lecture halls and courses branches were evaluated during the period from the establishment of Izmir public houses to the year 1951, which activities were carried out by the people of the region in accessing and reading books, and the contributions of the people of the region with the courses opened. Public houses constitute the universe of the research. The sample of the research is Izmir public houses. This city was chosen because Izmir is one of the three most populous cities in Turkey, which is of socio-economic importance. The fact that a study on this topic has not been conducted before and the opening of public houses in many districts in Izmir has made the study important. In our research, the findings obtained by document analysis were analyzed by content analysis method. The research will serve to uncover new information and documents related to the educational activities of librarianship and publication, public lecture halls and courses branches of Izmir public houses.