İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin dört işlem becerileri ile problem çözme başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between fourth grade students abilities of operations and problem solving abilities
  1. Tez No: 735296
  2. Yazar: YAKUP CAN TAYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dört işlem becerileri ile problem çözme başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Dört işlem becerisi ile problem çözme başarısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla genel tarama modellerinden korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın tabakalı örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Kayseri ili Kocasinan ve Melikgazi merkez ilçeleri sınırları içinde bulunan 462 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma sonuçları sosyo-ekonomik düzeyler, yüksek, orta ve düşük ilkokullardan göre de inceleneceğinden dolayı tabakalı örnekleme yapılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen dört işlem beceri testi ve problem çözme başarı testi olmak üzere iki adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Problem çözme başarı testi için 58 soruluk soru havuzu oluşturulmuştur ve içinden uygun olan 14 soru seçilmiştir. Dört işlem Beceri Testinde ise oluşturulan 60 soruluk soru havuzunun içerisinden 28'i seçilmiştir. Dört İşlem Becerisi ve Problem Çözme Başarı testlerinden elde edilen puanları cinsiyete göre karşılaştırmak için bağımsız gruplar t testi, sosyo-ekonomik düzeye göre karşılaştırmak için ise tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Dört işlem ve Problem Çözme Başarı Testlerinden elde edilen puanlar arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Bulgular incelendiğinde Problem Çözme Başarı Testi puanları ile dört işlem beceri testi puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin bulunduğu ve Regresyon analizi sonucunda dört işlem becerisinin problem çözme becerisindeki değişimin %22'sini açıkladığı görülmüştür. Dört işlem becerisinin problem çözme başarısını olumlu bir şekilde etkilediği fakat problem çözme becerisi için tek başına yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between primary school fourth grade students' four-operation skills and problem solving success. Correlational research model, one of the general survey models, was used to examine the relationship between four operational skills and problem solving success. The universe of the research consisted of 462 primary school 4th grade students in the province of Kayseri in the 2020-2021 academic year. Since the results of the research will be analyzed according to socio-economic levels, stratified sampling was done. This stratified sample was selected from primary schools with high socio-economic levels, middle and low socio-economic levels in Kocasinan and Melikgazi districts in Kayseri province in the 2020-2021 academic year. In the study, two data collection tools developed by the researcher, four operation skill tests and problem solving achievement tests, were used. A pool of 58 questions was created for the problem solving achievement test, one of the data collection tools. Among the 58 questions, 14 suitable questions were selected. In the four transaction success tests, 28 questions were selected from the pool of 60 questions created. Within the scope of the research, independent groups t-test was used to compare the scores obtained from the four operations and problem-solving skill tests according to gender, and one-way analysis of variance was used to compare according to socio-economic level. In accordance with the purpose of the research, the Pearson Correlation coefficient was calculated to examine the relationships between the scores obtained from the four operations and problem solving skill tests. When the findings were examined, it was seen that there was a moderately positive and significant relationship between the problem-solving skill test scores and the four-operation skill test scores, and that the four-operation skills explained 22% of the change in problem-solving skills. It has been concluded that the four operations skills have a positive effect on problem solving success, but they are not sufficient alone for problem solving skills.