Aile hekimleri için çocuklarda görme taramaları farkındalık anketi
Awareness survey of vision scans in children for family doctors
- Tez No: 735301
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir. Okul öncesi ve okul çağı çocuklarda sık görülen görme kusurlarına yönelik tarama çalışmalarının da bu programlara eklenmesine karar verilmiştir. Çocuk görme taraması, aile hekimleri için rutin sağlık bakımının önemli bir parçasıdır. Basit göz testi, gözün ön ve arkasının küçük bir büyüteçle incelenmesi, fundoskopi ve oftalmoskopiye ek olarak, çocuklarda göz hastalıklarını taramak için çeşitli önlemler kullanılabilir. Çocukların görme taramaları, sorunları erken tanımlamaya yardımcı olur ve daha iyi teşhis ve tedaviye yol açabilir. Bu taramalar aynı zamanda aile hekimlerine hastalarının görme duyusuna en iyi nasıl bakılacağını öğretir. Aile hekimleri, bir çocuğa çevresel faktörlerden kaynaklanabilecek miyop, ileri görüşlülük (hipermetrop) ve ya astigmatizm teşhisi konulduğunda genellikle gözlük veya lens reçete eder. Bu durumu loş ışıkta kitap okumak, iş başında bilgisayar kullanımı gibi yakın çalışma koşulları, çok uzak bir mesafeden tv izlemek veya su ve kar gibi yansıtıcı yüzeylerin yakınında olmak gibi örneklerle destekleyebiliriz. Çalışmamızda İstanbul ili Esenler ilçesinde aktif çalışmakta olan aile hekimlerinin görme taramaları hakkındaki bilgilerini, deneyimlerini değerlendirmek ve bu konudaki farkındalıklarının arttırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various screening programs are carried out in our country in order to provide early recognition of health problems that are common in childhood and their necessary treatment. It has been decided that screening studies for common visual defects in preschool and school-age children should also be added to these programs. Child vision screening is an important part of routine health care for family physicians. In addition to simple eye testing, examination of the front and back of the eye with a small magnifying glass, fundoscopy, and ophthalmoscopy, various measures can be used to screen October eye diseases in children. Children's vision scans help identify problems early and can lead to better diagnosis and treatment. These scans also teach family doctors how to best take care of their patients' eyesight. Family doctors usually prescribe glasses or lenses when a child is diagnosed with myopia, farsightedness (hyperopia), or astigmatism, which may be caused by environmental factors. We can support this situation with examples such as reading books in dim light, working conditions that are close, such as using a computer at work, watching TV from a very long distance, or being near reflective surfaces such as water and snow. In our study, it was aimed to evaluate the knowledge, experiences of family physicians who are active in Esenler district of Istanbul province about vision scans and to increase their awareness about this issue.