Bir Amerikan Yahudi mezhebi: Yeniden yapılanmacı Yahudilik
An American Jewish denomination: Reconstructionist Judaism
  1. Tez No: 735302
  2. Yazar: ŞEFAAT BEDİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yeniden Yapılanmacı Yahudilik, Mordecai M. Kaplan'ın önderliğinde 20. yüzyılda Amerika'da ortaya çıkmıştır. Yahudiliğin gelişen bir medeniyet olarak görülmesi, doğaüstü teolojinin reddedilmesi, Tora'nın Yahudi halkının ilahi arayışının bir kaydı ve içerdiği emirlerin ise bu halkın gelenekleri ve folkloru olarak kabul edilmesi hareketin en temel öğretileridir. Sayıca küçük bir gruba karşılık gelen hareket, Amerikan Yahudi yaşamı üzerinde oldukça etkili olmuştur ve Kaplan tarafından geliştirilen sinagog merkezi, bat mitzva töreni gibi birçok kavram, bugün neredeyse tüm Amerika Yahudilerince kabul görmektedir. Bu çalışma, Yeniden Yapılanmacı Yahudiliği, kendi kaynaklarındaki mevcut bilgiler çerçevesinde yeniden ortaya koymayı ve onun Amerikan Yahudiliği üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Bugün Amerikan Yahudilerinin büyük çoğunluğu, Yeniden Yapılanmacı Yahudiliğe bağlı olmamasına ve hatta onun adını dahi duymamasına rağmen, hareketin temel ilkelerini kabul etmektedir. Bu olgu, Kaplan'ın Amerikan Yahudilerinin gerçek inanç ve davranışlarını tanımlamış olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, Yeniden Yapılanmacı Yahudiliğin çalışılması, Amerikan Yahudiliğinin anlaşılmasına da katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reconstructionist Judaism that emerged in America in the 20th century under the leadership of Mordecai M. Kaplan, is a modern interpretation of Judaism. The fundamental teachings of the movement are the recognition of Judaism as an evolving religious civilization, the rejection of supernatural theology, the acceptance of Torah as a record of the divine quest of Jewish people and the adoption of its commandments as mores and folkways of this people. The movement, which corresponds to a small group in number, has had a significant impact on American Jewish life, and many concepts developed by Kaplan, such as the synagogue center and the bat mitzvah ceremony, are now accepted by almost all American Jews. This study aims to reintroduce Reconstructionist Judaism within the framework of available information in its own sources and to show its influence on American Judaism. The vast majority of American Jews accept the basic principles of the movement, even though they are not affiliated with Reconstructionist Judaism and have never even heard of it. This fact is based on the fact that Kaplan described the true beliefs and behaviors of American Jews. In this respect, the study of Reconstructionist Judaism also contributes to the understanding of American Judaism.