Oküler toksoplazmozis'te demografik özellikler, klinik bulgular, tedavi etkinliği, rekürrens paternleri ve rekürrense etki eden prognostik faktörler
Demographic features, clinical findings, treatment efficacy, recurrence patterns and prognostic factors affecting recurrence in ocular toxoplasmosis
- Tez No: 674290
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE PINAR ÇAKAR ÖZDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Oküler toksoplazmozis'in (OT) demografik ve klinik özelliklerini, görsel sonuçlarını, lezyon karakteristiklerini, nüks paternlerini, trimetoprim/sülfametoksazol (TMP/SMZ) ile profilaksi tedavisinin nüksler ve görsel sonuç üzerindeki etkinliğini geniş bir hasta serisinde tespit etmek, kötü görsel sonuç ve yüksek nüks riski ile ilişkili prognostik faktörleri saptamak. Gereç ve Yöntem: 2005-2020 tarihleri arasında, Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üvea ve Behçet Birimi'nde izlenen ardışık 5803 hastanın tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelendi. 266 aktif OT'li hasta çalışmaya dahil edildi. İlk muayenede ve sonraki (nüks olsun ya da olmasın) her muayenede; cinsiyet, yaş, başvuru şekli (primer ve rekürren), tedavi stratejileri ve süreleri, görme keskinliği, klinik oküler bulgular, laboratuvar verileri, lezyon boyutları ve lokalizasyonları, skarlaşma süresi, nüks varlığı ve nüks paternleri, komplikasyonlar, ilk başvurudan itibaren geçen süre ve bir önceki aktif lezyondan bu yana geçen süre kaydedildi. Bulgular: Hastaların 141'i (%53), kadın 125'i (%47) erkekti. Ortalama başvuru yaşı 29.7 ± 11.3 (8–77) yıldı. Hastalar ortalama 2.7 ± 3.3 (0.2–15.6) yıl takip edildi. Hastaların 186'sında (%70), ilk muayenede en az bir gözde eski skar izlendi (Rekürren OT). En sık karşılaşılan klinik bulgular vitrit (%100), ön üveit (%51.5) ve vaskülit (%34.2) idi. Optik disk tutulumu ve peripapiller yerleşimli aktif lezyonlar, primer OT'lerde daha sıktı (p0.1). Takip sırasında 48 (%18) hastada komplikasyon saptandı, en sık görülen komplikasyon epiretinal membran idi. Takip sonunda 42 (%15.8) hastada bir gözde, 4 (%1.5) hastada iki gözde yasal körlük vardı. Yasal körlük gelişen gözlerin %88'inde santralde lezyon vardı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the demographic and clinical features, visual outcomes, lesion characteristics and recurrence patterns of ocular toxoplasmosis (OT) in a large series of patients. To evaluate the effectiveness of prophylaxis therapy with Trimethoprim-Sulfamethoxazole (TMP/SMX) on recurrences and visual outcomes. To identify prognostic factors associated with poor visual outcomes and higher risk of recurrence. Methods: Medical records of 5803 consecutive patients who were followed up in Ulucanlar Eye Training and Research Hospital Uvea and Behçet Unit between 2005-2020 were analyzed retrospectively. 266 patients who presented with active OT were included in the study. At the first examination and at every subsequent examination (whether there is a recurrence or not); gender, age, types of presentation (primary and recurrent), treatment strategies and durations, visual acuity (VA), clinical ocular findings, laboratory data, lesion sizes and localizations, scarring periods of lesions, relapse and recurrence patterns, complications, time since the first examination and the time elapsed since the previous active lesion, were recorded. Results: 141 (53%) of the patients were female and 125 (47%) were male. The mean age at presentation was 29.7±11.3 (8-77) years. The patients were followed up for an average of 2.7±3.3 (0.2-15.6) years. In 186 of the patients (70%), old scar was observed in at least one eye at the first examination (Recurrent OT). The most common clinical findings were vitritis (100%), anterior uveitis (51.5%) and vasculitis (34.2%). Optic disc involvement and peripapillary active lesions were more common in primary OT (p0.1). Complications were detected in 48 (18%) patients during follow-up, epiretinal membrane was the most common. At the end of the follow-up, 42 (15.8%) patients had legal blindness in one eye and 4 (1.5%) in both eyes. 88% of eyes with legal blindness had central lesions.