Biyopsikososyal faktörlerin diyabet çıktısına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of biopsychosocial factors on diabetes output
  1. Tez No: 735313
  2. Yazar: EMEL OLĞUN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURKAY YAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde özellikle yaşam tarzındaki değişiklikler ve artan obezite oranları, diyabet prevalansında artışla sonuçlanmaktadır. Diabetes mellitus (DM) dünya çapında en karmaşık kronik hastalıklardan biri olarak bilinmekte ve morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenidir. Tip 2 DM'nin yönetimine etki eden birçok risk faktörü dikkate alındığında, diyabetik bireylerin bakımını en üst düzeye çıkarmak için multidisipliner ve bütüncül yaklaşım esastır. Mevcut araştırmada, diyabet yönetimine katkı sağlayabilmek için bireyin biyopsikososyal faktörlerinin diyabet çıktıları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki araştırmanın evrenini Fırat Tıp Fakültesi hastanesine takip ve tedavi için başvuru yapan 18 yaş üzeri tip 2 diyabetik bireyler oluşturmuştur. Student t test tabanlı Power analiz testinde (G-power 3.1 package programe) güç=0.80 (beta=0.05), alpha=0.05 ve etki büyüklüğünde (d=0.55) çalışmanın evreni en az 106 diyabetik hasta olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya Kasım 2021 ile Mart 2022 tarihleri arasında 210 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların biyopsikososyal özellikleri; sosyodemografik anket formu, beck depresyon envanteri, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği (ÇBASDÖ), genel öz yeterlilik ölçeği (GÖYÖ) ve diyabet özbakım aktiviteleri ölçeği (DÖAA) ile değerlendirilmiştir. Diyabet çıktılarının değerlendirilmesi için tüm katılımcıların biyokimyasal parametreleri elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 210 katılımcının yaş ortalaması 60,49±10,69 yıl ve HbA1c ortanca değerleri ise %7,75 (5,50-15,00) idi. Kontrolsüz diyabet grubunda diyabet ile geçirilen yıl daha uzun idi (p=0,001). Kontrolsüz DM grubunun DÖAA ortanca puanı kontrol altında ki gruba göre daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Today, especially lifestyle changes and increasing obesity rates result in an increase in the prevalence of diabetes. Diabetes mellitus (DM) is known worldwide as one of the most complex chronic diseases and is the leading cause of morbidity and mortality. Considering the many risk factors that affect the management of Type 2 DM, a multidisciplinary and holistic approach is essential to maximize the care of diabetic individuals. In the present study, it was aimed to investigate the effect of biopsychosocial factors of the individual on diabetes outcomes in order to contribute to diabetes management. The population of the cross-sectional and descriptive study consisted of type 2 diabetic individuals over the age of 18 who applied to the Fırat Medical Faculty hospital for follow-up and treatment. In the Student's t-test-based Power analysis test (G-power 3.1 package program), the population of the study was calculated as at least 106 diabetic patients with power=0.80 (beta=0.05), alpha=0.05, and effect size (d=0.55). 210 volunteer participants were included in the study between November 2021 and March 2022. The biopsychosocial characteristics of the participants; sociodemographic questionnaire form, beck depression inventory, multidimensional perceived social support scale (MSPSS), general self-efficacy scale (GSE) and diabetes self-care activities scale (DSCA). Biochemical parameters of all participants were obtained for the evaluation of diabetes outcomes. The mean age of the 210 participants included in the study was 60.49±10.69 years, and the median HbA1c values were 7.75% (5.50-15.00). Years with diabetes were longer in the uncontrolled diabetes group (p=0.001).