The prevalence and determinants of diabetes distress among adult people with diabetes mellitus in telafer city
Telafer şehrınde diyabetli erişkinlerde diyabet sıkıntısının prevalansı ve belirleyiciler
  1. Tez No: 807943
  2. Yazar: MUSLEM AWNI ALI KHUDHUR WARAQA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arka plan: Yetişkinler arasında diyabetes mellitus insidansı son on yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Bu kronik hastalıkla yaşamak, hastalar için çok fazla biyopsikososyal yük taşır, diyabet sıkıntısı, diyabetik hastaların karşılaşabileceği bu ciddi psikolojik sonuçlardan diyabetin bu psikolojik sonucu genellikle diyabetin hastanın kendisi tarafından yetersiz tedavisi, yüksek HbA1c seviyeleri ve genel olarak zayıf duygusal durum ile ilişkilidir, bu nedenle tıbbi ve hemşirelik çabaları, onu önlemeye ve tedavi etmeye odaklanmalıdır. Hastalık prevalansı ve belirleyicileri hakkında bilgi, hastalık önleme ve tedavi programlarının tasarlanması için temel epidemiyolojik yaklaşımdır. Amaç: Bu çalışma, Telafer Şehrinde diyabetes mellituslu yetişkin insanlar arasında diyabet sıkıntısının yaygınlığını ve belirleyicilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Metodoloji: Bu kesitsel tanımlayıcı çalışma Irak, Nineveh Valilik, Telafer City'de gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Telafer Genel Hastanesi ve Birincil Sağlık Merkezleri'ne devam eden diyabetes mellituslu (525) yetişkin bireylerin amaçlı bir örneği seçilmiştir. Çalışma için veriler diyabet sıkıntısı ölçeği kullanılarak ve görüşme yönteminin kullanılmasıyla toplanır. Her görüşme için gereken süre (10-15) dakika arasında değişmektedir. Görüşmeler, hastadan onay alındıktan sonra 1/6/2022-25/8/2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket (SPSS) kullanılarak incelenmiştir. Ortalama, standart sapma ve yüzde gibi tanımlayıcı istatistikler, çalışma katılımcılarının özelliklerini ve aralarındaki DD yaygınlığını tanımlamak için kullanıldı. Katılımcı özellikleri ile DD arasındaki ilişkiyi ölçmek için t testi ve ki-kare gibi çıkarımsal istatistikler kullanıldı. DD oluşumunu öngören faktörleri ölçmek için ikili lojistik regresyon da kullanıldı. Sonuç: Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun yaşlı (50-60) yaş aralığında olduğu ve fazla kilolu olduğu tespit edildi. Sosyal ve demografik özelliklere bakıldığında ise katılımcıların çoğunluğunun kadın, evli, okuma yazma bilmeyen, işsiz ve ekonomik durumu orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Diyabet ile ilgili olarak, katılımcıların çoğu 10 yıldan fazla bir süredir bu rahatsızlıktan muzdarip olduklarını, ağızdan çeşitli ilaçlar aldıklarını ve katılımcıların çoğunun hareketsiz bir yaşam tarzını benimsediğini açıkladı. Katılımcılar arasında en yaygın klinik durum yüksek tansiyon, görme bozukluğu, kalp hastalığı, kronik böbrek hastalığı ve osteoporoz idi. Çalışma, diyabet sıkıntısının genel prevalansının (%53,3) olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları, diyabet sıkıntısı ile birçok katılımcı özelliği arasında oldukça anlamlı bir ilişki olduğunu kanıtlamıştır. Diyabet ilaç tipi, diyabet sıkıntısı ile anlamlı bir ilişki göstermeyen tek değişkendir. Bununla birlikte, çalışma incelenen sadece dört değişkenin diyabetik sıkıntıyı öngördüğünü göstermiştir. Bu faktörler mesleki durumu, ekonomik durum {düşük gelirli seviye, orta gelir seviyesi}, fiziksel aktivite ve komorbiditedir. Çözüm: Bu çalışma klinik olarak önemlidir, çünkü Telafer Şehrindeki diyabet sıkıntısının yüksek prevalansını vurgulamaktadır. Çalışmada ayrıca Telafer Şehrindeki diyabetik hastalar arasında diyabet sıkıntısının gelişimini öngören çeşitli faktörler belirledi.
Özet (Çeviri)
Background: The incidence of diabetes mellitus between adults has increased dramatically throughout the previous decades. Living with this chronic disease carries a lot of biopsychosocial burdens for patients. Diabetes Distress is one of these serious psychological consequences that could be faced by diabetic patients. Aims: this study objective to assess the prevalence and determinants of diabetes distress among adult people with diabetes mellitus in Telafer city. Methodology: This cross-sectional descriptive study is conducted in Iraq, Nineveh governorate, Telafer city. A purposive sample of (525) adult individuals with diabetes mellitus attending Telafer general hospital and primary health care centers are selected in the study. Data for the study are collected by using Diabetes Distress Scale and through the use of the interview method. Result: The study reveals that the overall prevalence of Diabetes Distress is (53.3%). The study results proved that there is a highly significant association between diabetes distress and many participant characteristics. The diabetes drug type is the only variable that show no significant association with diabetes distress. However, the study indicated that only four variables under study are predictive of diabetic distress. These factors are occupational status, economic status {low-income level, middle income level}, physical activity, and comorbidity. Conclusion: This study is clinically importent, since its hilghted the high prevlance of diabetes distress in Telafer city. The study also identifed several factors that predict the development of diabetes distress aomg diabetic patients in Telafer city.