İlhanlılar döneminde Azerbaycan
Azerbaijan during the İlkhanid
  1. Tez No: 735318
  2. Yazar: GURBAN HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER SOLMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmanın konusu, İlhanlı Devleti'nin ana merkezi olan Azerbaycan'ın İlhanlı yönetiminde siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel yapısının tespitidir. Bu çalışma ile Azerbaycan'ın önemi izah edilmiş ve Azerbaycan tarihinin önemli bir safhası olan İlhanlılar dönemi incelenmiştir. Böylece bu çalışmanın Azerbaycan tarihi çalışmalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu kapsamda İlhanlıların Azerbaycan ve İran coğrafyasında hüküm sürdüğü dönem olan 1256-1335 yılları arasında meydana gelen olaylarda Azerbaycan'ın durumu belirlenmiştir. Bu çalışmada; genel olarak“İlhanlı öncesi Azerbaycan topraklarına yapılan Moğol istilası ve bu saldırılar esnasında Azerbaycan'ın durumu”, özel olarak ise“İlhanlı yönetiminde Azerbaycan”ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca Moğol istilalarının Azerbaycan'a vermiş olduğu zararlara değinilmiş ve İlhanlı yönetiminde Azerbaycan'da meydana gelen değişiklikler açıklanmıştır. İlhanlıların gerek Azerbaycan'da Müslüman olmadan önceki dönemi gerek İslam dinini kabul etmeleriyle ortaya çıkan yönetim politikaları bunlara ek olarak Azerbaycan'daki imar faaliyetleri, kültürel alandaki yenilikler ve İlhanlıların Azerbaycan tarihine katkıları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the determination of the political, economic, social and cultural structure of Azerbaijan, which was the main center of the Ilkhanid State, in the Ilkhanid administration. With this study, the importance of Azerbaijan has been explained and the Ilkhanate period, which is an important stage in the history of Azerbaijan, has been examined. Thus, it is aimed that this study will contribute to the history of Azerbaijan. In this context, the situation of Azerbaijan was determined in the events that took place between 1256-1335, the period when Ilkhanids ruled in Azerbaijan and Iran. In this study; In general,“The Mongol invasion of Azerbaijan before the Ilkhanate and the situation of Azerbaijan during these attacks”, and in particular,“Azerbaijan under Ilkhanid rule”are discussed in detail. In addition, the damages caused by the Mongol invasions to Azerbaijan were mentioned and the changes that took place in Azerbaijan under the Ilkhanid administration were explained. In addition to these, the development activities in Azerbaijan, the innovations in the cultural field and the contributions of the Ilkhanians to the history of Azerbaijan are emphasized.