Özel askeri şirketlerin kullanım alanları
Usage areas of private military companies
  1. Tez No: 735319
  2. Yazar: ONUR KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Savaş, özünde büyük bir değişime uğramamasına rağmen sosyal ve bilimsel gelişmelerle birlikte büyümüş, yayılmış ve metotları değişmiştir. Her devirde farklı şekillerde cereyan etmiştir. Bu değişim hızı, sanayi devrimi sonrasında akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. Kısa sürede ortaya çıkan topyekûn savaşlar, nükleer dehşet dengesi, gerilla mücadeleleri ve küresel terörizm tüm küreyi kasıp kavurmuştur. Bu çalışma değişen güvenlik ihtiyaçlarını anlamaya çalışarak, bu çerçevede Özel Askeri Şirketlerin (ÖAŞ) kullanım alanlarını ortaya koymayı, ulus-devlet perspektifinde fayda ve mahsurlarını incelemeyi amaç edinmiştir. Çalışmada, tarihi süreç içerisinde savaş kavramının nasıl değiştiği, devletler dışında savaşlara etki eden aktörlerin nasıl ortaya çıktığı ve bu aktörlerden en önemlilerinden biri olan ÖAŞ'lerin günümüzdeki rolü incelenmiştir. Sırasıyla; ÖAŞ'lerin küresel bir aktöre dönüşmelerinin hangi şartlar altında gerçekleştiği, devletlerin politik hedeflerine ulaşmak için ÖAŞ'leri nasıl kullandıkları incelenmiş ve devletlerin meşru güvenlik güçlerinin eksik kaldığı alanları doldurmak, zaman zaman da uluslararası hukukun kısıtladığı problem sahalarını çözmek için ÖAŞ'leri kullandıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the war has not undergone substantial changes in its core, it has grown, spread and its methods have changed with social and scientific developments. It took place in different ways in each period. This rate of change has reached unimaginable dimensions after the industrial revolution. Total wars, balance of terror, guerrilla struggles, and global terrorism that took place in a short time, swept the entire globe. This study aims to reveal the usage areas of Private Military Companies (PMCs) and to examine the benefits and disadvantage in the nation-state perspective. In this study, it is examined that how the concept of war has changed in the historical process, how actors affecting wars emerged outside the states, and the role of PMCs which is the one of most important of these actors. Respectively; It was analyzed that how the PMCs turned into a global actor, how the states used the PMCs to achieve their political goals, and it was concluded that they used PMCs to fill the areas where legitimate security forces lacked, and to solve the problem areas restricted by international law.